Екстремно горещото лято удари малката винена индустрия в Тунис, увреждайки или унищожавайки гроздето и карайки фермерите и лозарите да се страхуват за бъдещето си, тъй като промените на климата правята времето в Северна Африка все по-горещо и сухо, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.
Прогнозите за спад на производството на вино варират от приблизително 20 процента според Килани Белхадж от Министерството на земеделието до 40-50 процента според ръководителя на Синдиката на производителите на лозя Салим Чауш.
Винопроизводителите във Франция и в други страни от Южна Европа вече предупредиха, че производството им през настоящата година ще бъде по-слабо заради горещините.
Фермерът Уайди Грая изчислява, че добивите му са намалели с между две и три пети тази година след юлските жети от между 38-48 градуса по Целзий, тъй като топлината е свалила нивата на захар в гроздето му.
"Промените в климата повлияха както на количеството, така и на качеството на продукцията. Забавихме прибирането на реколтата, за да постигнем приемливи нива на захар в гроздето, но това неизбежно ще се отрази на качеството", посочи той.
В древни времено, по времето на Картаген и Рим, Тунис е бил важен производител на грозде и вино, а производството в търговски мащаб започва отново по време на френския колониализъм, въпреки че страната не се е превърнала в значителен износител.
Супермаркетите в страната все пак предлагат богат избор от местно произведени вина, много от които са от плодородните северни хълмове край полуостров Кап Бон.
Гроздето се бере рано сутрин и се кара до модерно съоръжение за преработка в Такелса, централен Тунис, за да се превърне във вино.
"Тази година фермерите страдат. Някои не можаха да съберат нито един грозд от реколтата си. Всичко, което не беше напоявано, не даде нищо и въпреки че напояваните култури се представиха малко по-добре, повечето фермери бяха силно засегнати", коментира Грая.
В компанията "Кото Такелса" (Coteaux Takelsa), която произвежда вино от грозде, отглеждано от Грая и около 160 други фермери, директорът Хамади Брик каза, че разсрочва дълговете на фермерите и променя спецификациите на гроздето, за да им помогне да се справят.