Кораби от военноморските сили (ВМС) на Народноосвободителната армия на Китай (НОАК) начело с ескадрения миноносец „Наннин“ пристигнаха в Нигерия. Атлантическият бряг на Африка е нетрадиционна дестинация за китайските военни, но посещението се вписва в контекста на отдавна полаганите от Пекин усилия да разшири влиянието си в региона, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
От китайското посолство в Нигерия приветстваха петдневната визита и я определи като качествено нов етап в развитието на двустранните връзки. Нигерийските ВМС от своя страна изразиха готовност да работят с азитнатата дъжрава за борба с морските заплахи в сферата на сигурността, както и за поддържането на стабилността в региона на Гвинейския залив, добави дипломатическата мисия на Пекин.
Богатата на петрол Западна Африка е важен международен износител на суров нефт. Регионът, по-специално Ангола и Нигерия, е сред най-големите доставчици на петрол за Китай. Голямата китайска компания за нефтени проучвания КНООК участва в дълбоководен добив на петрол край бреговете на Нигерия.
По-рано се появиха предположения, че Гвинейският залив може да приеме китайска военна база с оглед на разрастващото се чрез инвестиции, търговия и заеми влияние на Китай в почти всички африкански страни през последните три десетилетия.
През 2016 г. Сао Томе и Принсипи, островна държава в региона, която беше изпаднала в тежко финансово положение, установи дипломатически отношения с Пекин, след като прекъсна връзките си с демократично управлявания остров Тайван, който Китай смята за своя отцепила се провинция.
През 2017 г. Пекин откри първата си военна база извън китайска територия база. Тя бе разположена в Североизточна Африка, в Джибути. Това предизвика опасения, че Китай може да се сдобие и с още подобни „логистични обекти“, тъй като откриването на база толкова далеч показва, че въоръжените сили на Пекин вече развиват капацитет да действат на хиляди километри от китайската територия.