Ваксинационната кампания срещу COVID-19 в Тунис доведе до конфронтация между президентството и премиера, като премиерът разпореди започването на разследване след обявената от президентството доставка на хиляда дози от Обединените арабски емирства, предаде БТА.
След изтичането на информация президентството потвърди вчера, че е получило хиляда дози от ваксината, които са били предоставени на разположението на военните медици, натоварени със задачата да ги доставят приоритетно на здравните работници.От президентството казаха пред Франс прес, че става дума за "подарък" от Обединените арабски емирства.
Правителството увери, че не е било уведомено, и обяви, че започва "незабавно разследване на обстоятелствата на пристигането на тези ваксини, тяхното стопанисване и разпределение". За разлика от Алжир, Мароко и Египет, където ваксинацията започна в края на януари, Тунис все още не е стартирал своята. Началото на кампанията първоначално бе обявено за средата на миналия месец, но бе отложено заради проблеми с доставките.
Анализатори обръщат внимание на политическите спорове, които възпрепятстват решенията и координирането на властите във време на социална и здравна криза.
Тунис смени здравния си министър три пъти от началото на пандемията.
В правителството има сериозни разногласия по въпроса за кадровите промени. Решението за тях бе взето, за да бъде гарантирана подкрепата на най-големите партии в парламента, но се натъкна на съпротивата на независимия президент Каис Сайед във връзка със съмнения за конфликт на интереси при някои министри.
Полемиката за ваксините започна, след като депутати обявиха в социалните мрежи, че вече са докарани ваксини, въпреки че официално страната продължава да очаква пристигането на първите си дози в рамките на световната програма КОВАКС, която има за цел да снабди с ваксини бедните държави.
Слухове
Независимият депутат Ясин Аяри съобщи във Фейсбук, че е получил от дипломати информация, че дозите са пристигнали "преди няколко дни". Нито президентството, нито министерството на отбраната, с които се свърза Франс прес, не бяха в състояние да дадат информация за това какви са ваксините и кога точно са пристигнали.
Бяха разпространени слухове, че някои депутати вече са се ваксинирали - признак за недоверието на населението към политическата класа. "Президентът Каис Сайед отказа да се ваксинира" и "нито един член на неговото семейство" или "служител на президентството" не се е възползвал от ваксината, подчерта Рим Касем, говорител на държавния глава.
В публикувано вчера комюнике парламентът отрече информацията, че е получил ваксини от "когото и да било", като изтъкна, че е ангажиран с националната стратегия, която предвижда първите дози да бъдат поставени на здравните работници.
Тунис, с население от близо 12 милиона души, първоначално обяви, че ваксинационната кампания ще започне в средата на миналия месец, благодарение на програмата КОВАКС. Началото й обаче бе отложено заради забавяне на пристигането на ваксините.
Кампанията, в крайна сметка, ще започне този месец, потвърди вчера директорът на института "Пастьор" Хешми Лузир. Миналата седмица Пекин пое ангажимент да достави на Тунис сто хиляди дози в близките дни, веднага щом това стане възможно чисто логистично. След пика през януари, в Тунис всеки ден от КОВИД-19 умират по няколко десетки души. В страната са регистрирани общо 233 277 случая на заразяване с коронавируса. 8001 човека са починали.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?