ООН: Вирусът може да донесе крайна бедност на милиони африканци

Pixabay
share

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди, че пандемията от коронавируса застрашава напредъка на Африка и може да донесе крайна бедност на милиони африканци.
Във видеоклип, в който представя доклад за политиката във връзка с "Въздействието на Ковид-19 в Африка", Гутериш заяви, че страните на континента са реагирали бързо на кризата и към настоящия момент регистрираните над 2500 смъртни случая са по-малко от очакваното.


Вирусът е открит във всички африкански страни, като в повечето от тях регистрираните случаи на заразяване са под хиляда, се казва в дългия 28 страници доклад на ООН.

Относително малкият брой на заразените с Ковид-19 до този момент подхранва "появилите се надежди, че на африканските страни може да им бъде спестено най-лошото от пандемията. Препоръчва се предпазливост, тъй като това е началото на жизнения цикъл на едно заболяване, което все още не е докрай разбрано, и там, където бяхме свидетели на тенденции за намаляване на броя на заразените, впоследствие имаше рязко увеличение".

ООН заяви, че малкият брой на заразените вероятно е свързан с минималния брой на направените тестове и се позова на предупреждение на Световната здравна организация, в което се казва, че пандемията "може да убие между 83 000 и 190 000 души в 47 африкански страни през първата година, като това зависи най-вече от реакциите на правителствата".

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

ООН: Светът да помогне на Африка с $200 млрд.

СЗО предупреди също, че "социалните и икономическите последици може да се усещат още няколко години", се казва в доклада.
Гутериш заяви, че залогът е много голям.

Той призова за международни действия, които да засилят здравните системи на Африка, да съхранят доставките на храна, да допринесат за избягване на финансова криза, да съхранят образованието, работните места, да помогнат на домакинствата и компаниите и да смекчат последиците за континента от загубения доход и печалбите от износа.

Гутериш заяви, че за да бъдат премахнати опустошителните икономически и социални последици от пандемията, на Африка са й нужни над 200 милиарда долара. Заемът трябва да е за всички африкански страни и да бъде върнат едва след време, тъй като те не биха могли да го обслужват, като впоследствие може дългът да бъде частично или цялостно опростен и да бъде възприет цялостен подход към структурните въпроси в международната дългова архитектура, за да не се стига до дефолти.

ООН: Около 1,2 млн деца може да починат до края на 2020 г.

През последните години Гутериш изтъкваше, че икономическият растеж на Африка е голям, че дигиталната революция вече се развива на континента и е постигнато споразумение за свободна търговска зона.
Той обаче отбеляза, че "търсенето на африкански стоки, туризмът и паричните потоци вече намаляват", а откриването на търговската зона е отложено.

Генералният секретар заяви, че пандемията "ще задълбочи старите неравенства и ще увеличи глада, недохранването и уязвимостта по отношение на болестите".
ООН призова земеделието да бъде обявено за жизненоважен сектор, който да не бъде засяган от мерките, свързани с Ковид-19.

Гутериш приветства стореното от страните и от Африканския съюз в борбата с пандемията, като изтъкна, че повечето от тях са задълбочили регионално координиране, разположили са здравни работници, въвели са карантини, изолационни мерки и затваряне на граници.

"Те използват и опита си от борбата с ХИВ/СПИН и ебола, за да развенчаят слуховете и да преодолеят недоверието по отношение на правителството, силите за сигурност и здравните работници", каза Гутериш.
Той каза, че ООН е предоставила милиони тестове, респиратори и други материали, които са пристигнали почти навсякъде в Африка.

В условията на борба с пандемията "съхраняването на мира и сигурността в Африка си остава първостепенна задача", се казва в доклада на ООН.

Гутериш призовава за прекратяване на военните конфликти по целия свят в името на борбата с Ковид-19. "Жизненоважно за африканските страни е усилията им за прекратяване на огъня и справянето с екстремизма да бъдат подкрепени", подчерта той.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини