Южната част на Либия се превърна в терористичен център за свръзка, заяви в интервю за седмичния в. "Журнал дю диманш" френският министър на отбраната Жан-Ив Льо Дриан, цитиран от АФП.
Министърът обаче подчерта, че пряка военна намеса засега не се предвижда. "Нанасянето на удари без да е налице политическо решение е безплодно. Либия е независима", каза той. Понастоящем наблюдаваме появата на точки за свръзка на Даеш (акроним на групировката "Ислямска държава" на арабски език) с групировки, които досега се представяха за Ал Кайда в сахело-сахарския район, най-вече в Дерна, където Даеш се опитва да сложи ръка. Центърът на тези връзки е в Либия, отбеляза Льо Дриан.
Точно там се намира Белмохтар (един от главните шефове на "Ал Кайда в ислямския Магреб", но също Ияд Аг Гали, водачът на "Ансар-Дине". Убеден съм, че либийският въпрос тепърва ще се решава. През 2015 г. Африканският съюз, ООН и съседните държави ще трябва да се заемат с този взривоопасен междурелигиозен проблем, каза той.
На 19 декември в Нуакшот (Мавритания) петте страни от района на Сахел (Чад, Мали, Нигер, Мавритания и Буркина Фасо) призоваха за международна интервенция "за неутрализиране на въоръжените групировки" в Либия, където хаосът благоприятства създаването на джихадистки бастиони, саботиращи усилията за стабилизиране на района. Сахелското Г-5, създадено през февруари, приветства опитите на съседите на Либия и на ООН да създадат условия за диалог между всички либийски страни с изключение на тези, които са признати за терористични организации.
Наличието на структурирани терористични организации толкова близо до Средиземно море застрашава собствената ни сигурност, изтъкна Льо Дриан. Това, от което се опасяваме, е сливането на организации, които досега бяха едни против други. Ислямска държава вече е терористична армия. Те имат 20 000 бойци, танкове, отнети от иракската армия, разполагат с финансови средства от приходите от петрол, с бойна техника и с умения да използват социалните мрежи, като всичко това обслужва стремежа за заграбване на територии. Тази армия е способна да води градска партизанска война, да си служи с класически тероризъм и да осъществява конвенционална война. Да, навлизаме в ново измерение - на милитаризирането на тероризма, което изисква военен отговор, заключи Льо Дриан.