Изчезващи природни забележителности

Internet
share

На първо място сред изчезващите забележителности, е поставен Белизкият бариерен риф, който се простира в продължение на над 1100 километра между бреговете на Мексико и Хондурас и е втори по дължина в света след Австралийския.

Според еколозите от 1998 година насам коралите по него са намалели с около 50 %. Причините за това са глобалното затопляне, замърсяването на водите и огромната вълна туристи.

Екоактивисти изписаха с телата си ''Краят?'' през ноември миналата година на остров край Белиз, за да обърнат внимание към съдбата на кораловия риф в района

Горите около река Конго

Това е втората по големина джунгла в света, след амазонската. Заради изсичането на горите има реална опасност хиляди животински видове да останат без дом. Възможно е много видове да изчезнат още преди да са открити.



Мъртво море се изпарява

През последните четири десетилетия нивото на водата е спаднало с 24 метра. Така редица морски курорти и ресторанти, които са се намирали на самия бряг, вече са на близо 2 км от водата.

Според учените, причина за приближаващата екологична катастрофа не е глобалното затопляне, а неправилното използване на ресурсите на Мъртво море. Изследванията показват, че каналите между Мъртво, Червено и Средиземно море не са достатъчни, за да осигурят на Мъртво море необходимите количества вода. Тези канали се използват за изработване на електричество и превърщане на водата от солена в сладка за нуждите на селското стопанство.


Снимка на Мъртво море направена от совалката Индевър през 2009 година

Мадагаскар се обезлесява

Четвъртият по големина остров в света - Мадагаскар е заплашен от обезлесяване. Ако не се вземат мерки до 35 години на него няма да остане и едно дърво.  Заедно с дърветата ще изчезнат и живеещите в тях животински видове, сред които 20 вида лемури.



И Малдивите са заплашени

Снимка на един от многото малдивски острови, които могат да изчезнат под водата, ако повишаването на нивото на световния океан продължи

Малдивските острови са общо 1190 и са разпръснати из целия Индийски океан. Населените острови са около 200, като през 2008 година президентът на държавата обяви, че правителството започва да купува земя от съседните страни, включително и Индия, където да засели хората, чиито домове ще бъдат залети.

Водещи новини

Още новини