Германия изтегли певеца си от "Евровизия"

Getty Images
share

Той иска да произнасят името му Сейвиър (Спасител) и текстове на песните му звучат като религиозни християнски химни. Заявявал е, че "Германия не е суверенна държава, а все още е окупирана от съюзниците от Втората световна война", което е балсам за ушите на т.нар. райхсбюргери - германци, смятащи, че истинската им държава е Третият райх и отричат легитимността на Федералната република.

Популисти и антисемити обичат парчето му Raus aus dem Reichstag (Вън от Райхстага!), в което се пее за "барон Тотшилд (игра на думи с името Ротшилд и думата "смърт"), който е schmock (нецензурна дума на идиш, използва по повод мъжкия полов орган - бел.ред.), наточил се за вас, пиленца и идиоти".

Става дума за Ксавие Найду - много популярен в Германия R&B изпълнител с родители от Африка и Индия, който ще представлява страната на финалите на "Евровизия" следващата година в Швеция, пише dnevnik.bg.

Тази година обществената телевизия ARD промени правилата за избор в опит да привлече повече зрители и да подобри представянето на германския кандидат. През 2010г. страната спечели конкурса, но миналата година остана последна с нула точки. Сега ARD първо посочи кой ще е представител, а през февруари зрителите ще определят с коя от шестте песни, подготвени за него, Найду ще отиде в Стокхолм.

Но броени часове след новината от четвъртък вечер медии и социални мрежи остро критикуваха избора. От политици до светски знаменитости се обявиха против това страната им да бъде представлявана от "антисемит и хомофоб".

Песента му от 2012 г. Wo sind бе критикувана от пресата, правозащитници, политици и обикновени германци заради текста, в който се внушава, че хората с хомосексуална ориентация са педофили.

Миналата година на годишнината от обединението на Германия Найду се появи на събиране на група райхсбюргери, настояващи страната им да си възстанови границите от 1937г., включващи обширни територии от Полша и балтийските републики.

Певицата Никол, която спечели Евровизия за страната си през 1982г., опитва да защити колегата си и смята, че е "страхотно наложил се изпълнител да има куража да се състезава на международна сцена".

"Номинацията е доста проблематична", коментира Анета Каане от правозащитната фондация Amadeu Antonio. "Познавам го лично. Той е готин, но това не е достатъчно. Трябва да преодолее разминаването между това какъв е и какви песни пише".

В отговор на критиките 44-годишният Найду се дистанцира от райхсбюргерите и заяви, че иска "либерална и гостоприемна" Германия. "С цялото си същество аз съм за една космополитна Германия и за уважението и мирните отношения с другите", добави той в специално изявление.

Медиите припомнят още, че той не вярва в официалната версия за атентатите от 11 септември в САЩ, а през 2011г. опита да съди президента и висши ръководители на Германия за държавна измяна, защото били частично виновни за международната финансова криза от 2008г.

По този начин "критикува системата", каза Найду, но онези, които не го харесват, твърдят, че той "забърква мътилка" с поддържането и подкрепата на "шантави измислици и съшити с бели конци конспиративни теории". Журналист го нарече в коментара си просто "откачалка".

Мнозина германци реагират с разочарование и пишат, че "тази година отново ни е гарантирано последното място".

Водещи новини

Още новини