Международен екип от учени потвърди 40-годишна хипотеза, че електроните в квантовото пространство се движат по специфични орбити, а не по произволни траектории. Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature.
В експеримента учените наблюдават движението на електрони в графена, един от най-тънките и здрави материали. С помощта на сканиращ тунелен микроскоп те създадоха капан за електроните и наблюдават движението им, без да се намесват в процеса.
Теорията за квантовите белези е предложена за първи път от физика от Харвард Ерик Хелър през 1984 г.
Електроните, които имат свойствата както на частици, така и на вълни, взаимодействат помежду си, за да образуват стабилни орбити; те са квантови белези. Такива „белези“ позволяват на частиците да запазят свойствата си, когато променят позицията си в пространството, пише megavselena.bg.
„Квантовите белези са прозорец към прекрасния свят на квантовата механика. Те демонстрират как редът може да възникне от хаоса“, коментира Хайро Веласко, който ръководи проучването.
„Можем да ги използваме за предаване на информация с минимална загуба на енергия, което ще доведе до по-мощни и енергийно ефективни електронни устройства.“
Работата не само задълбочава разбирането на квантовия свят, но и отваря перспективи за създаване на бъдещи технологии.