-
07 ноември 2024 14:17
- 1764
- 0
Огромният ръст в броя на центровете за данни по света не показва признаци на забавяне и това кара Big Tech да мисли как най-добре да задвижи революцията на изкуствения интелект. Някои от опциите на масата включват преминаване към ядрено захранване на центровете за данни, течно охлаждане и квантови изчисления.
Според критиците обаче, тъй като скоростта на повишаване на енергийната ефективност се забавя, технологичните гиганти трябва да признаят цената на бума на генеративния AI в цялата верига на доставки.
„Реалните екологични разходи са скрити в момента. Те просто се субсидират от факта, че технологичните компании трябва да получат продукт и да го закупят”, казва Сомя Джоши, ръководител на отдел по глобални програми, климат и системи в Стокхолмския институт по околна среда (SEI), в интервю за CNBC, цитирано от technews.bg.
Очаква се вълната от инвестиции в центрове за данни да се ускори още повече през следващите години, водена от нарастващата цифровизация и навлизането на генеративния AI, според Международната агенция по енергетика.
Именно тази перспектива поражда опасения относно скока на търсенето на електроенергия, както и често пренебрегваното, но изключително важно въздействие на AI върху околната среда.
В търсене на енергийна ефективност
Центровете за данни, които консумират непрекъснато нарастващо количество енергия, представляват ключова част от инфраструктурата зад съвременните облачни изчисления и AI приложения.
Джампиеро Фризио, президент на електрификацията в швейцарската мултинационална ABB, коментира, че бизнесът на инженерната компания с центрове за данни се радва на забележителен растеж през последните години – сегментът е на път да нарасне с повече от 24% през 2024 г.
ABB е добре позиционирана в бума на търсенето на AI, за да снабдява средни и големи играчи в индустрията с всички компоненти, необходими за управление на център за данни. „Мисля, че най-добрият начин да действаме сега е да увеличим енергийната ефективност, тъй като технологията е налице, например UPS със средно напрежение HiPerGuard”, казва Фризио.
HiPerGuard UPS е първото в индустрията непрекъсваемо захранване със средно напрежение на ABB, което според Фризио може да захранва големи съоръжения.
„Вторият начин е да преминем към течно охлаждане. Отново, това е в полза на по-добрата енергийна ефективност. Тъй като в един стелаж – знаете, черните кутии, които приличат на гардероб с всички сървъри вътре – плътността на мощността ще бъде четири до шест пъти повече от преди. След това, говорим за 5 до 10 години, е ядрената модулна система”, допълва той.
Big Tech играчите стават ядрени
Американските технологични гиганти Microsoft, Google и Amazon си осигуриха сделки за ядрена енергия на стойност милиарди долари през последните месеци. Те се стремят към допълнителен енергиен капацитет, за да обучават и управляват масивните генеративни AI модели зад днешните приложения.
Ръстът в търсенето на генеративен AI съвпадна с натиска за намиране на по-ефективни решения за охлаждане в центровете за данни, особено течно охлаждане – процес, при който водата се използва за понижаване на температурите на сървъри и друго електронно оборудване.
Френският производител на енергийно оборудване Schneider Electric наскоро приключи сделка за 850 милиона долара за придобиване на контролен дял в Motivair Corp, базирана в САЩ компания, която е специализирана в течно охлаждане за високопроизводителни изчисления. Главният изпълнителен директор на Schneider Electric коментира, че сделката, която цели да подсили предложенията им за центрове за данни, „съвпада чудесно” със стратегията на фирмата.
Декарбонизация на центровете за данни
Наред с ядрената енергия и течното охлаждане, някои технологични играчи предполагат, че разработките в рамките на AI могат да помогнат за декарбонизиране на центровете за данни. Бившият главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмид, например, каза миналия месец, че тъй като „така или иначе няма да постигнем целите за климата”, инвестирането в AI може да бъде от ключово значение за решаване на някои от най-големите екологични предизвикателства.
Сомя Джоши от SEI категорично отхвърля тази гледна точка. „Тези аргументи не са нови, те са в съответствие с реториката на „сребърния куршум”, „технологиите ще ни спасят”, казва тя. „Има противоречие по същество с твърдението, че работим в рамките на определени крайни планетарни граници и въпреки това, като ги надхвърлим и продължим със същите наративи, по някакъв начин ще разрешим проблема, в който се намираме сега”.
Квантови изчисления
„Мисля, че през лятото на всяка страхотна технология ние откриваме, че има зима – но не обръщаме внимание на това, докато зимата не настъпи”, казва Радж Хазра, главен изпълнителен директор на Quantinuum, най-голямата компания за интегрирани квантови изчисления. „Това е моят начин да опиша какво се случва с генеративния AI, инфраструктурата, необходима за поддържането му, и масивните центрове за данни, които трябва да бъдат изградени”.
Според Хазра, оптимизмът относно бума на генеративния изкуствен интелект натоварва разходите за експлоатация на технологията. „Колкото и прекрасен да е AI, той има две предизвикателства. Едното е устойчив ли е гледна точка на ресурсите? Другото е отговорен ли е? Причината да повдигам този контекст е, че квантът е от решаващо значение и за двете”, казва Хазра.
Квантовото изчисление се отнася до област на компютърните науки, която използва законите на квантовата механика за решаване на изключително сложни проблеми. Бизнесът и стратегически инвеститори наскоро са изразили интерес към Quantinuum, като компанията е набрала около 300 милиона долара в последния кръг на капиталово финансиране. Honeywell, която е мажоритарен акционер във фирмата, оценява Quantinuum на 5 милиарда долара.
„Едно от нещата, които станаха доста очевидни, е, че вече не е добре да казвате, че имате решение на проблем; трябва да кажете, че имате устойчиво решение на проблем”, подчертава Хазра. Според него, един от най-големите приноси на Quantum за обществото би бил да направи AI eдновременно устойчив и отговорен.
Той предвижда, че през следващите три до пет години инфраструктурата за управление на бизнеса ще бъде комбинация от високопроизводителни изчисления, изкуствен интелект и квантови технологии
Последвайте канала на
Свързани новини
Стихотворение, генерирано от изкуствен интелект, се оказа номинирано за награда
30 октомври 202410:01
Самоусъвършенстващ се изкуствен интелект: на прага ли сме на технологична сингулярност?
29 октомври 202415:30
Пуснаха ултрареалистична секс кукла с изкуствен интелект
16 октомври 202416:14
Голям интерес сред учениците към програмирането на изкуствен интелект
26 септември 202412:47
Създадоха изкуствен интелект, предсказващ престъпления
20 септември 202422:47
"Мета" планира да използва данни не потребителите си от Великобритания, за да обучава изкуствен интелект
13 септември 202422:56
Ефаптични полета: cигнaлите пpeз cивoтo вeщecтвo могат да надхвърлят cĸopocттa нa нopмaлния импyлc 5 000 пъти
11 ноември 202412:48
Едновременно твърдо вещество и течност: учените за първи път уловиха квантовия парадокс в движение
08 ноември 202414:51
България в група с 4 отбора по пътя към Мондиал 2026, задачата пред "лъвовете" става още по-трудна
Един от най-тежките моменти на Цунами бил при Мъри Стоилов, капитанът на Левски каза как “сините” ще излязат от кризата
Издадоха виза за проектиране на стадион "Георги Аспарухов"
ЦСКА - София с открита тренировка преди дербито с Лудогорец - очаквайте на живо!
Левски взе решение за Рупанов и Чандъров
След като си гарантира оставането на Гуардиола, Ман Сити има 100-милионен план за Холанд
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ИТН разговаря с БСП за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС
21 ноември 202412:00
„Само ако ни потърсят за подкрепа“:„Възраждане“ разкри кой кандидат би подкрепила за председател на НС
21 ноември 202413:03
Колеги на самоубилия се полицай разкриха последните му думи, имал 6 предсмъртни писма
21 ноември 202412:45
Ученикът Даниел, който усмърти с ритници жена в Перник, хлипайки: Не съм знаел, не мога да повярвам!
21 ноември 202414:03
"30 пъти наръгана с нож и изнасилена": Разкриха убиеца на камериерката Роза Мачокова след 14 години
21 ноември 202414:16
Водещите новини! Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си. Групи тийнейджъри нападат жертвите си в столичен мол (и още…)
21 ноември 202413:37
Наш боец в Украйна показа уникална снимка от фронта
21 ноември 202413:48
МНС издаде заповед за арест на Бенямин Нетаняху
21 ноември 202414:12
Синоптикът Петър Янков: Зимата се настанява със студ до -13°, снегът ще се задържи
21 ноември 202414:45