Уникален оловен печат oт втората половина на IX откриха археолози в болярско имение край Плиска. Надписът на печата е на гръцки, но изображенията са с различна големина, което не е характерно за средновековното печатосечене.
За ценната находка съобщиха доц. Константин Константинов от Шуменския университет и главният уредник на Националния археологически музей Ивайло Кънев.
Оловният печат е намерен в очертанията на 12-декарово имение, принадлежало на човек от висшата каста на Плиска. "От двете страни на печата има надпис, който е разположен в кръг около символното изображение. От едната страна виждаме хълма на Голгота, представен като стълбички, и кръст. Този кръст реално е Христос. От другата страна виждаме Богородица с Христос", каза Ивайло Кънев, главен уредник в НАИМ.
Различното от познатите средновековни печати е изображението на Христос, което е по-малко от образа на Богородица. Богът е представен с брада и с мустаци.
"На лицевата страна, фрагмент от надпис се превежда "Господи, помагай на Петър". Предполагаме, че Петър е местен аристократ, който е водил кореспонденция с централната власт в Плиска", каза Константин Константинов от Шуменския университет.
Предстоят задълбочени изследвания на изображенията на печата, тъй като печатът няма аналог.
Според археолозите, това е сериозното откритие в българската археология, защото печатът е сечен в най-трудното време – преходът от езичеството към християнството. Затова и не изключват хипотезата, че може да е изобразен Цар Борис Първи, покръстителят на българите.
Сред другите находки от тазгодишното проучване са бронзово стило и две монети.
Обектът, известен в археологията като №41, се проучва от 40 години. Открит е чрез облитане на терена. Така са намерени очертанията на каменните стени, които после археолозите намират. Те са на малка дълбочина, защото обработката на земята е отнемала пластове пръст.