-
15 юли 2024 15:21
- 4413
- 0
Археолози проучват първите индоевропейци, живели по нашите земи, при спасителни разкопки в района на Ветрино, Варненска област. Научният им ръководител доц. д-р Стефан Александров от Националния археологически институт с музей (НАИМ) към БАН посочи пред БТА, че проучваният могилен некропол е от ранната бронзова епоха – края на 4-о – 3-о хилядолетие пр. Хр.
Ветрино е известно в средите на учените, тъй като в района има повече от 100 такива некропола, допълни Александров. По думите му през тази година ще бъдат проучени две могили - настоящата и още една през следващия месец.
В тази могила учените са проучили 15 структури, от които 12 гробни. Трите са свързани с друг тип съоръжения, ползвани при действия, които се вършат преди, по време или след погребението. 11 от гробовете са от ранната бронзова епоха, допълни Александров и уточни, че последният вероятно е от 4 – 6 век след Христа.
Не знаем почти нищо за тези хора, те са живели тук преди 5 хиляди години и са нямали писменост, каза Александров. Според него е твърде вероятно всяка могила да е за отделен род. За да се докаже обаче тази теория, са нужни ДНК-анализи на намерените останки. По думите на Александров това предстои да се случи, като ученият изрази увереност, че средства могат да бъдат намерени.
Направените досега разкопки показват, че в могилата има един централен гроб, около който са наредени останалите във вид на дъга. Твърде вероятно е в него да е бил полаган родоначалникът. Посуда в гробовете се намира изключително рядко, каза още Александров. В централния обаче учените са намерели две сребърни висулки, което според научния ръководител на обекта подсказва, че човекът е имал висок социален статус приживе.
Всъщност, в момента проучваме първите индоевропейци, хората, които поставят началото на индоевропеизацията на Югоизточна Европа и не само на нея, допълни Александров. По думите му успоредно с археологическите проучвания през тази година ще бъдат направени и други интердисциплинарни анализи, които ще дадат възможност чрез методите на различни науки да бъдат изследвани по-точно погребалните практики.
На този етап не може да се каже дали погребаните са мъже или жени, допълни д-р Росица Манова от НАИМ. За учените представлява специален интерес, че телата са били покрити с червен пигмент. Такива оцветявания са открити във всички гробове. Много е важно да определим какъв е пигментът, защото са били съвсем умишлено покривани, явно е ритуална практика, свързана с тяхната космогония, обясни Манова. Тя каза още, че при настоящите разкопки учените наблюдават и ритуал с изгаряне на трупи, които се редуват с камъни. Взели сме проби от всякъде – от костите до могилния насип, които предстои да бъдат изследвани в институтите на БАН, допълни Манова.
На въпрос защо древните са полагали толкова усилия да издигат огромно количество пръст над некрополите си, доц. Александров посочи, че това си остава загадка. Има предположения, но няма как да бъдат доказани, посочи ученият. Би могло да се приеме, че могилата затваря пространство, фамилно пространство, но няма как да се каже категорично, бе позицията на Александров. Според него най-вероятно хората, живели тогава, са смятали, че както идват на тази земя, така трябва и да си отидат. Може би това е причината гробовете да се бедни на съдове и инвентар.
Обяснението за огромния брой могили в този район на настоящата Варненска област ученият обяснява с добри географски условия. Направени изследвания показват, че древните са се хранели основно с млечни продукти и месо. Били са скотовъдци, а районът е изключително подходящ, което обяснява и наличието на толкова много некрополи, обобщи Александров.
Последвайте канала на
Свързани новини
Археолози откриха древноегипетска гробница на близо пет хиляди години в некропола Сакара
04 януари 202417:18
Тракторист разкри римски некропол край Попово
22 ноември 202318:47
Археолози откриха гробницата на управител на храма на Амон в некропола Сакара край Кайро
12 април 202322:24
Средновековен некропол с необичайни гробове откриха археолози под старото сметище на Горна Оряховица
05 август 202114:22
Четири некропола и около 900 находки са открити край с. Синаговци
25 юни 202110:24
Древни селище и некропол бяха открити край Ловеч
24 септември 202017:46
Зъб от пещерен лъв откриха при разкопки на пещерно обиталище „Чая“ край Чепеларе
30 август 202418:26
Оловен печат с уникално изображение откриха край Плиска
27 август 202415:18
Нови археологически обекти бяха открити в община Лом
27 август 202415:06
Съставите на Ман Сити и Евертън, Де Бройне отново на пейката
Годината на Лудогорец - обзорът на Sportal.bg
Следете с нас всички мачове днес в английския елит на “Боксинг Дей”
„Вабанк“: Трябваше ли Левски да се раздели с Генчев?
"Лигата на талантите" с обзор на полусезона в Елитната група до 17 години
"Моят отбор": Салах затвърждава статута си на Fantasy легенда
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
България в снежен кошмар: Наводнения, блокади и катастрофи
26 декември 202412:15
Дърво падна върху такси на пътя Пампорово-Смолян, шофьорът е ранен
26 декември 202412:23
Пуснаха движението по пътя за Витоша през "Златните мостове"
26 декември 202413:52
2024 г. е била по-добра за всеки пети българин
26 декември 202413:29
Наталия Киселова за Рождество: Нека Витлеемската звезда даде светлина за надежда!
26 декември 202413:42
МВнР изрази съболезнования по повод катастрофата с азербайджански самолет край Актау
26 декември 202414:03
Тежка катастрофа със загинал край Варна, пътят е блокиран
26 декември 202414:10
Вече 10 дни издирват Ники от Конаре, военните продължават да помагат
26 декември 202412:50
Мъж преби шофьор на автобус в Бургас
26 декември 202413:03