Откриха следи от битка, проправила пътя за персийско нашествие, при разкопки в Турция

Gettyimages
share

Останки от скелети на двама войници и оръжия бяха открити по време на разкопки в Сардис, древен лидийски град, разположен в западната провинция Маниса на съвременна Турция, предаде Анадолската агенция. Находките са своеобразно ехо от драматична битка от VI в. пр. Хр., проправила пътя за персийско нашествие.

Екипът на разкопките, ръководен от Ник Кейхил, историк на изкуството от Университета на Уисконсин, откри следи от наранявания от мечове или други оръжия по черепите и костите на ръцете на древните войници.

„Един от войниците държеше камък в дланта си и в този вид изровихме костите“, каза Кейхил, като изрази предположение, че малкият камък е за прашка, използвана по време на войната, цитиран от БТА.

Бронзов Дионис с пантера изскочи при разкопки край Скутаре

Двамата войници са паднали сред руините на тухлени градски стени, без да бъдат погребани, обясни той, добавяйки, че поради начина, по който са били намерени, се смята, че те са били победени от лидийски войници.

„Костите и други артефакти носят следи от персийското управление, което е оказало значително влияние върху историята на Западен Анадол, и разрушенията, причинени от персите на великолепни градове“, каза Кейхил.

„И двамата войници са мъже на около 20-25 години. Костите на ръцете им са силно смазани и е ясно, че са носели с нещо много тежко. Намерихме тежък железен шлем до тях“, добави американският учен.

Разположен в западен Анадол, Сардис е бил столица на древната Лидийска империя, създател на златните и сребърни монети.

Битката при Тимбра е станала през 546 г. пр. Хр. между лидийския владетел Крез и Кир Велики от Ахеменидската империя, като прелюдия към обсадата на Сарди от ахеменидските перси. Битката води до поражението на лидийците, падането на Сарди и анексирането на лидийците към Ахеменидската империя.

Водещи новини

Още новини