Сачми за мускет от ранна битка в Американската война за независимост бяха показани за първи път

Pixabay
share

Сачми за мускет, изстреляни в една от първите битки от Американската война за независимост, бяха изложени тази седмица за първи път на показ в САЩ и предизвикаха огромен интерес, съобщава БТА.

Преди близо 250 години стотици американски опълченци се нареждат по склона на хълм в Масачузетс и започват да стрелят с мускети по отстъпващите британски войски, слагайки началото на първата голяма битка във Войната за независимост на САЩ (1775 - 1783).

Последното намерено доказателство за тази престрелка са пет мускетни сачми, изкопани от археолози миналата година в близост до мястото на Северния мост в Националния исторически парк „Минътмен“ до град Конкорд, щата Масачузетс.

Днес могат да се повторят някои стари ситуации от миналото

Минътмен (Minutemen) е название за въоръжени мъже, участващи в опълченски отряди срещу британската армия по време на Американската война за независимост. Думата произлиза от минута, понеже минътмените са били готови за битка само минута, след като са получили известие. Отрядите от минътмени са съставяли една четвърт от всички американски опълчения по време на войната, а членовете им са били по-млади и по-издръжливи от останалите войници.

Първоначалният анализ на сачмите - сиви топчета с размери от грахово зърно до лешник, показва, че бойците от колониалното опълчение са стреляли по британските сили на 19 април 1775 г. 

Мускетни сачми са откривани и преди в историческия парк с площ над 4000 декара край Бостън, където са се водили редица битки от началото на Американската революция. Преди около десетилетие около 30 мускетни сачми бяха открити на място, известно като „Отмъщението на Паркър“, където опълченската рота от Лексингтън, водена от капитан Джон Паркър, е устроила засада на британските войски.

В началото на XIX в. прочутият писател Хенри Дейвид Торо се разхождал в района и намерил няколко мускетни сачми от битка, за която се смята, че е била в района на Северния мост.

Последните находки са най-многобройните, намирани някога от тази битка, когато лидерите на опълчението заповядали на хората си да стрелят по правителствените войски. Събитието довежда до изостряне на конфликта и по-късно е наречено „Изстрелът, чут по света“ от Ралф Уолдо Емерсън в неговия „Химн на Конкорд“ от 1837 г.

Около 800 британски войници започват деня с поход от Бостън до Конкорд, за да унищожат военните запаси, които смятат, че са събрани от бунтовниците в колонията. Битката завършва след осемчасово сражение, което се простира до квартал Чарлстаун в Бостън, като обхваща 26 км и оставя 273 британски войници и 96 опълченци мъртви или ранени.

Това подтиква британските сили да започнат 11-месечна обсада на Бостън, която завършва с битката при Бънкър Хил през юни 1775 г. - едно от най-кървавите сражения по време на Американската освободителна война.

Джоел Бохи, който участва в разкопките и прави проучване за написване на книга за пораженията от куршуми във въпросната битка, казва, че откритието помага „да се потвърдят историческите данни, както и видовете оръжия, които са носили американските войници и британските роти през този ден“.

Войната за независимост на САЩ продължава седем години след тези първи изстрели, дори след приемането на Декларацията за независимост на 4 юли 1776 г.

Ники Уолш, уредничка на музея в парка, каза, че има какво да се научи от оловните сачми, които варират по размер от 40 до 70 калибър. Предвид различните им размери, казва Уолш, археолозите стигат до заключението, че те са от американските бунтовници. Според Службата на националните паркове тези мъже са донесли собствени оръжия и боеприпаси за битката, като някои са били внос от чужбина, а други - пленени или закупени от британски или холандски търговци в Америка. От друга страна, британците са стандартизирали всичките си боеприпаси и те са били от един калибър. 

Фактът, че намерените мускетови сачми са непокътнати, показва, че бойците вероятно са пропуснали целта си.

„Тъй като оловото е пластично, по сачмите могат да се видят следи, които показват дали са били изстреляни или не“ – обясни уредничката и допълни: „Ако са били изстреляни и са уцелили нещо, вероятно щяха да бъдат сплескани“.

Мускетовите сачми предизвикаха силен интерес от страна на любителите на историята и туристите, като през миналия уикенд около 800 души се отправиха към посетителския център на парка, за да ги видят за първи път. Интересът е накарал Службата на националния парк да запази в тайна точното място на находката, надявайки се да разубеди търсачите на съкровища с металотърсачи да се появят в търсене на още артефакти.

Водещи новини

Още новини