Изчезна ли мъжествеността на българина?

Pixabay
share

Изчезна ли мъжествеността на българите? Родовият терапевт и преподавател Аида Марковска търси отговор на въпроса заедно с гостите в студиото на Дарик Пловдив - д-р Петко Георгиев от комитет "Родолюбие", който е далечен родственик на Васил Левски, и Мирослава Иванова, която издаде "Три войни и мир" - една книга, с почит към спомените на нейния прадядо Минко Хитров, участвал в три войни.   

В старите традиции на българския народ мъжът се смята за пазител на честта и достойнството на целия род, припомня Аида Марковска.

В недалечното ни минало символи на мъжествеността били книгата, ножът и юларът, защото се е смятало, че мъжът трябва да е грамотен, смел и да може да ръководи стопанството и търговията.

Най-възрастните мъже в рода са овладявали всеки хаос в дома, те са респектирали със своите мъжки решения и действия.

Изследване доказа: На мъжете не може да им се вярва за размера на достойнството им

Знае се, че по време на войните между 1912 и 1918 г. войниците и офицерите от българската армия са били изключително грамотни и ерудирани. Военното образование е подготвяло елита на обществото, разказа Мирослава Иванова, която е изследвала архивите, оставени от прадядо ѝ, за да издаде книга, посветена на него.

В подкрепа на това д-р Петко Георгиев цитира кореспондент на чужди медии от началото на XX век, който свидетелства, че българските войници са възпитавани в ценности, които не им позволяват да извършват издевателства и грабежи по време на война. 

Според д-р Георгиев, който е далечен наследник на рода на Апостола, днес голяма част от българските мъже са невярващи, изгубена е и духовната същност на мъжествеността.

Д-р Петко Георгиев е главен библиотекар в Народна библиотека „Иван Вазов“ и секретар на комитет „Родолюбие“. Той е един от далечните родственици на Васил Левски. Има докторска степен по културология, а библиотеката за него е един друг свят - пространство, в което великите неща се говорят тихо. Убеден е, че това е точното място за неговата реализация.  

Мирослава Иванова е завършила „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Дълги години е работила като автор и редактор в печатна медия. Създател е на издателството ЦИФЕРБЛАТ и сайта tsiferblat.bg. Тя издава военните дневници на своя прадядо Минчо Хинков, които открива и реставрира внимателно. „Три войни и мир“ е книгата, издадена като почит и памет за неговия живот и труд.

Водещи новини

Още новини