Нов вид гекон е открит на остров Мадагаскар

Pixabay
share

Странен листоопашат гекон, открит преди повече от 20 години на остров Мадагаскар, вече е потвърден като неизвестен досега вид, предаде ДПА. Екип от учени, ръководен от изследователя Франк Глав от Държавната зоологическа колекция в Мюнхен, публикува резултатите в научното издание "Salamandra".

"Когато открихме за първи път животните през 2000 г., заподозряхме, че става дума за неизвестен досега вид", казва експертът в разпространено изявление.

"Научното им описание обаче се оказа сложно. Отне ни много години да съберем достатъчно информация, за да ги определим със сигурност като нов вид".
Мъж спаси гущер с изкуствено дишане

Едно от предизвикателствата е, че новият гекон, наречен Uroplatus garamaso, е много подобен на друг вид - Uroplatus henkeli.

"Това често се случва с влечугите от Мадагаскар", казва съавторът Йорн Колер. "Съществуват много т. нар. криптични видове".

Но има и важни разлики. При известните досега видове върхът на езика е черен, докато при новия е розов. Освен това непознатият досега екземпляр е по-малък, с дължина около 20 см и има по-тясна опашка.

Изследователите събират подробна информация за генетиката и разпространение на животните и предприемат няколко експедиции в северната част на Мадагаскар.

Според Глов листните гекони са майстори на камуфлажа и обикновено изглеждат много странно.

През деня си почиват по стволовете на дърветата, като се сливат с околната среда и е много трудно да бъдат забелязани. През нощта се събуждат и се разхождат по клоните в търсене на плячка, допълва специалистът.

Водещи новини

Още новини