Сорт кафе, генетично разработен във Венецуела, завладява ценителите с вкуса си и впечатляващите размери на реколтата, карайки местните производители да се надяват на увеличен износ на фона на продължителната икономическа криза в страната, предаде Ройтерс.
Сортът "Монте Кларо" (Monte Claro), разновидност на кафето арабика, е разработен от венецуелския Национален институт за селскостопански изследвания (INIA) в щата Тачира, като част от 40-годишни изследвания, каза агрономът Билал Ел Аюби.
Производството на кафе във Венецуела е спаднало с повече от 60 на сто през последните 20 години, докато икономиката на страната се срива, според селскостопанската конфедерация "Федеагро" (Fedeagro).
Произведената продукция през миналата година е представлявала еквивалент на едва 383 000 чувала, с вместимост 60 килограма. Това е нищожно количество в сравнение с регионалните гиганти в производството на кафе Бразилия и Колумбия, които са произвели съответно 11,08 милиона и 37,43 милиона чувала със сорта арабика.
По време на конкурс през юли в столицата Каракас "Монте Кларо" обаче спечели първо място от 186 проби кафе от Венецуела и извън нея, като получи 90,11 от 100 точки, което означава, че сорта се счита за изключителен и отговаря на условията да бъде признат за специално кафе.
Конкурсът имаше 26 международни дегустатори от много страни, сред които Колумбия, Никарагуа, САЩ и Перу.
"Кафе индустрията на Венецуела ще се позиционира на международния пазар", каза Ел Аюби.
Доларизацията и облекчаването на контрола върху цените и дистрибуцията на кафето от 2019 г. насам са помогнали за увеличаване на производството и пекарните, а кафенетата са процъфтяли в цялата страна, според земеделските асоциации, предава БТА.
Сега производителите на кафе изнасят своята продукция. Най-големите международни купувачи на венецуелско кафе са САЩ и Турция, според Венецуелско-американската индустриална и търговска камара и данни на "Импорт джиниъс" (Import Genius) за 2022 г.
"В момента има повече отглеждане заради новите сортове. Все пак, това е нищо в сравнение със 70-те години на миналия век, когато всички тези полета бяха кафеени насаждения", коментира Валерио Галеано, фермер, отглеждащ "Монте Кларо" в Тачира с финансова помощ от сина си, който живее в Денвър, Колорадо.