Петима души, които претърпяха епични сривове през 2022 г.

Getty Images
share

2022 г. е към края си и е време за равносметки. На фона на поредица от кризи, инфлация, ръст в цените на енергията, война в Украйна и цялостна нестабилност по пазарите е по-трудно да се посочи кои са големите победители през годината. В същото време имаше няколко наистина зрелищни истории на провали, пише "Уебкафе".

Политици, бизнесмени и публични лица претърпяха крах на публичния си имидж, на позициите си и на финансовото си състояние, настройвайки срещу себе си ако не целия свят, то голяма част от него. Тук сме събрали пет от онези лица, които претърпяха най-големи провали през годината:

Владимир Путин

Кадър: Getty Images

Когато грандиозните ти очаквания, че за три дни войниците ти ще маршируват по улиците на Киев, се превърнат в над 9 месеца на загинали войници, загубена техника, изчерпващи се запаси от оръжия и поредица от "тактически отстъпления", това определено мирише на провал.

С инвазията си в Украйна Русия успя преди всичко да развенчае мита за непобедимостта на своята армия. Всички твърдения, че едва ли не силите на Кремъл сами могат да победят НАТО, се срещнаха със суровата истина на това, че в пъти по-малката украинска армия продължава да устоява на атаките и дори да действа в контранастъпление. А кадрите как украински фермери влачат с трактори изоставена руска военна техника се превърнаха в един от символите на това колко всъщност неорганизирани бяха руснаците.Парадоксално на това, в самото начало на годината руският президент Владимир Путин изглеждаше на върха на своята мощ. Обградил с военна техника украинската граница, посрещащ европейски лидери, които му идват на крака в Москва, за го убеждават да не напада. 

Ако Путин беше спрял дотам, дори ако просто беше навлязъл само в Донецк и Луганск, без да продължава с инвазията си по-напред към Киев, вероятно щеше да запази тази си сила. По това време лидерите на Европейския съюз бяха готови на всичко, за да избегнат войната.

До дни Русия хвърля мобилизирани запасняци срещу Украйна

Със сигурност щеше да има още санкции срещу Русия, но едва ли те щяха да бъдат толкова тежки. Западът вероятно щеше да изпълни очакванията на Кремъл и да работи за деескалация, обезкуражавайки властите в Киев от това да правят резки ходове. Убеден в собственото си превъзходство, воден от погрешна разузнавателна информация и още по-погрешни анализи на военното командване на руската армия, руският президент обаче заповяда атака. И това ни доведе до сегашното положение.

Войната в Украйна и последвалите я санкции срещу Русия се превърнаха в катализатор на икономическа нестабилност, предизвикаха опасност от недостиг на храните (и съответно ръст на цените) и доведоха до трусове на енергийните пазари, след като Москва реши да използва газа и петрола си като оръжие срещу европейската подкрепа за Киев. Заедно с това Путин се принуди да обяви мобилизация на над 300 хил. души, които да бъдат пратени на бойното поле, а наемническият шеф Пригожин изпразва затворите от потенциални кандидати за частната си армия.

Междувременно руските банки бяха извадени от банковата система за разплащания SWIFT, руският износ беше драстично ограничен, а над руснаците бяха поставени много по-строги условия за пътуване в страните от ЕС. Руската икономика вече е в ситуация на рецесия, а инфлацията е една от най-тежките в световен мащаб. Междувременно ястребите около държавния глава критикуват военното ръководство за провалите му.  Тази "военна операция", която трябваше да продължи три дни, по никакъв начин не върви по плановете на държавния глава в Кремъл, а последно той отправи сериозно питане към военното си командване какви са плановете за действие през 2023 г. Каквито и да са, едва ли някой сериозно предвижда да има маршируване по улиците на Киев.

Сам Банкман-Фрайд

Само допреди няколко месеца 30-годишният Банкман-Фрайд беше "белият рицар" на криптовалутите - основател и управител на една от най-големите борси за търговия с криптовалути - FTX, и собственик на агенция, извършваща търговски операции в крипто. А после всичко започна да пропада. FTX фалира под тежестта на лошата си финансова структура и лошото си управление, а с това огромни средства бяха завлечени  на дъното. Неуспешните опити FTX да бъде спасена от фалит затриха цялото състояние на младия инвеститор, което в пиковия си момент беше изчислено на над 26 млрд. долара.

Буквално за седмици тази империя от дигитални пари се срути, оставяйки след себе си измамени инвеститори, раздразнени разследващи и възможност за наказателно преследване. В средата на декември Банкман-Фрайд беше арестуван на Бахамите. Той трябва да отговаря за общо 8 обвинения до този момент, включително за конспирация за финансови измами, измами с кредити и други.

Арестуваха основателя на сриналата се платформа за криптовалута FTX

Ако бъде признат за виновен по всички обвинения, основателят на FTX е изправен пред угрозата да бъде осъден на общо 115 години в затвора. Според анализатори е много възможно присъдата на бившия финансов вундеркинд на криптовалутите да е в порядъка на около 20 години лишаване от свобода. С действията си Банкман-Фрайд спомогна за това дигиталните валути да понесат един от най-тежките си удари до момента, което доведе до фалита на още няколко борси за търговия с криптовалути.

Илон Мъск

Роденият в Южна Африка милиардер и технологичен магнат започна годината като най-богатия човек на света. Само няколко месеца преди това беше регистрирал рекордно състояние, а компаниите му бяха символ на успеха. А след това пожела да купи Twitter.

Кадър: Getty Images

Той отдавна използва социалната платформа, за да изразява мисли и идеи, а понякога дори и да взима решения (например дали да дари част от състоянието си за благотворителност). Тази година обаче изрази желанието не просто да пише в Twitter, но и да притежава компанията, която според него е тръгнала към фалита. Последва известно време на упорство от страна на собствениците на Twitter, изненадващото решение на самия Мъск да се откаже от сделката, съдебен иск и също толкова изненадващо връщане към масата за преговори, като накрая - през октомври тази година - милиардерът купи Twitter.

Илон Мъск обяви кога ще се оттегли от поста директор на "Туитър"

И хаосът настана! Уволнения на ръководството и масови съкращения в персонала, недоволни бивши служители с гневни реакции, неприятен интерес от страна на регулаторите... И това само за начало.

Обещанията на Мъск за връщане на свободата на словото и възстановяването на профили, затрити заради език на омразата, доведе до това много медии да се настроят срещу милиардера, а много рекламодатели да изоставят Twitter, за да не полепне и по тях създаденото усещане за агресивен хаос. Напук на обещанията за свобода на словото, профилът, следящ личния самолет на милиардера, беше блокиран, а заедно с него и акаунтите на редица журналисти, отразявали случая. Натискът и вотът на потребителите в платформата доведоха до вдигане на част от блокиранията.

Анкетата приключи: Потребителите на Туитър искат Мъск да се оттегли от поста директор

За да стигнем до момента, в който потребителите на Twitter гласуваха в пусната от самия Мъск анкета за това дали той трябва да остане начело на компанията, а отговорът беше 57,5% отрицателен при около 17,5 млн. души дали своя глас.

Всички тези трусове повлияха и върху личното състояние на Мъск, който трябваше да продаде няколко солидни пакета с акции на електромобилния си концерн Tesla. Стойността на акциите на компанията пък претърпя сериозен спад, като към момента е най-ниска от 2018 г. насам.

Само за една година Tesla е изгубила около 260 млрд. евро от пазарната си капитализация, а ударът е достатъчно тежък, че третият по големина индивидуален акционер в концерна - Лео Когуан, чиито 22,7 милиона акции възлизат на почти 3,6 милиарда долара, да поиска Мъск да бъде отстранен като главен изпълнителен директор.

Лиз Тръс

Наследничката на Борис Джонсън като лидер на британската Консервативна партия и като премиер на Обединеното кралство Лиз Тръс започна мандата си с мащабни планове за финансови реформи, намаляване на корпоративни данъци и освобождаване на бизнеса от част от "веригите му". Тези ѝ планове до голяма степен станаха причина Тръс да остави името си в историята като най-кратко управлявалия британски премиер. Нейната програма се оказа толкова епичен провал, че отвори дупка в бюджета на страната с размер около 30 млрд. паунда, приближавайки Великобритания опасно близо до рецесията.

Лиз Тръс в прощално обръщение към нацията: За мен беше огромна чест да ви водя

Самата идея по време на тежка криза с цената на живот, когато стотици хиляди хора се притесняват как ще преживеят зимата, да орежеш данъците на големите компании, регистрирали рекордни свръхпечалби, се оказа трудна за преглъщане - и от обществото, и от самата реалност. Междувременно Тръс успя да се изпокара с важни кадри от партията си, финансови регулатори, самия бизнес и с кого ли още не.

За капак на всичко, именно в нейния кратък престой кралица Елизабет II почина. И макар това да няма връзка с некомпетентното управление на министър-председателя, неминуемо остави допълнителен отпечатък на неудовлетвореност сред британците.

Фиаското на най-кратко управлявалата лидерка на торите беше посрещнато със съвсем заслужен присмех. Като видео на живо, в което един от популярните ежедневници следеше кое ще се скапе първо - Тръс или една свежа маруля; шеговити статии как дори Хю Грант е прекарал по-дълго време, играейки министър-председател, отколкото Тръс е била на поста, и още всевъзможни вицове, мемета и шеги.

Дори на фона на Борис Джонсън, който участваше в тайни, незаконни партита по време на локдауните и по време на траура за смъртта на принц Филип лъга пред парламента и се провали в това да създаде търговския гръбнак на британската икономика след излизането ѝ от Европейския съюз, Лиз Тръс ще остане запомнена като символ на това, че нещата винаги могат да бъдат и по-зле.

Кристиано Роналдо

Един от най-големите играчи в историята на футбола, герой за няколко отбора, абсолютен голмайстор с множество рекорди... Кристиано Роналдо е име, което доминира във футбола от десетилетие и половина. Или поне беше така до 2022 г. Завръщането на португалеца в "Манчестър Юнайтед" - клуба, който го направи суперзвезда, беше посрещнато с огромни овации и надежди за титли и успех. Но уви - сезон 2021/2022 се превърна в нещо, което Червените дяволи биха искали да забравят категорично. Парадоксално, след края на този сезон, в който Роналдо стана голмайстор за клуба, кариерата му потъва прогресивно.

Това беше предшествано от лична трагедия. Още през април футболистът и съпругата му Джоржина обявиха, че синът им е починал при раждането си. Двойката очакваше близнаци, но само едно от децата се роди живо. През лятото другото бебе влезе в болница с проблеми, което принуди Роналдо да пропусне лятната предсезонна подготовка.

Роналдо: С Джорджина загубихме един от новородените си близнаци

Опитите на агента му Хорхе Мендеш да го продаде на друг отбор, който да играе в Шампионската лига, претърпяха провал, като се оказа, че в момента нито един от европейските грандове няма желание да вземе в състава си 37-годишен нападател с огромна заплата и сериозни претенции, та ако ще и той да се казва Кристиано Роналдо. В един момент се появи информация, че играчът дори е посещавал психиатър - известният с политическите си позиции д-р Джорджан Питърсън, според когото Кристиано страда от депресия.

Нещо, което определено се отрази на играта на португалеца, който от началото на сегашния сезон за "Юнайтед" вкара 3 гола и даде 2 асистенции при общо 16 мача - резултат, който е изключително слаб за стандартите на този футболист. Или на който и да е добър нападател в момента. Така, малко преди началото на Световното първенство в Катар, Роналдо реши да направи и най-спорния си ход до момента, който на практика го вкара и в отбраната селекция на лицата с най-големи провали през 2022 г. Интервюто на футболиста с британския журналист Пиърс Морган предизвика огромни реакции в света на футбола. Там Кристиано обвини клуба в липса на подкрепа в трудния за него момент, говори за незаинтересоваността на собствениците, лошото състояние на базата на "Юнайтед", както и за много други неща. Черешката на тортата обаче е моментът, в който заяви, че не уважава сегашния мениджър на Червените дяволи Ерик Тен Хаг.

Подобно интервю е напълно немислимо за който и да е играч в голям отбор, а изказванията са просене на дисциплинарно наказание. Това, което успя да постигне Роналдо, обаче беше да си навлече гнева на много от феновете.Така той отиде на Световното в Катар с разтрогнат договор с "Манчестър Юнайтед", а вниманието около него беше съсредоточено повече около скандалите, отколкото около играта му. А тя продължи да страда. За всичките мачове, в които игра, Роналдо отбеляза един гол от дузпа, а единственият мач, в който влезе като резерва, беше този, в който съотборниците му играха най-добре.

Мнозина си направиха простия извод - твърде често отборите му - независимо дали "Манчестър Юнайтед", или португалският национален - играят по-добре и по-силно без Кристиано в състава си, отколкото с него. За да дойде и неминуемия удар от факта, че основният му конкурент за славата на най-добър футболист на света - Лионел Меси, вдигна световната купа като победител.

Аржентина грабна трета световна титла

Междувременно единственият клуб, който за момента се интересува от португалеца, е от Саудитска Арабия, докато всички европейски клубни величия изказват единствено уважение, но никакъв интерес. Това със сигурност ще влезе като най-тежката и неприятна година в целия съзнателен живот на Кристиано Роналдо.

Водещи новини

Още новини