Египетски археолози откриха останките от поддържана от колони зала (хипостилна зала) в храма в Буто, съобщи Министерството на туризма и на паметниците на културата. Древноегиептският град се намира в делтата на река Нил на 95 километра източно от Александрия.
Изследователите са намерили и съдове, използвани за религиозни ритуали, както и каменни украси, изобразяващи сцени от управлението на Двадесет и шестата династия. Периодът между около 685 и 525 година пр.н.е. е известен и като Саиски период, тъй като столицата на фараоните е била в град Саис.
Експедицията е открила релеф върху варовиков камък, показващ божество с глава на птица, носещо опасана с пера бяла корона. Учените смятат, че това е или богинята патрон на Горен Египет Нехбет, или богинята-майка Мут.
"Това е много важно откритие," посочва генералният секретар на Върховния съвет за антиките Мустафа Уазири. "То показва оригиналния план на храма и архитектурния проект на заобикалящия го район." По думите му мястото е било обградено от голяма тухлена стена, издигната по време на Новото царство.
По-рано екипът от археолози откри голяма каменна сграда и инструменти за религиозни обреди, наред с изображения и текст от йероглифи, издълбани в слонова кост и украсени със злато.