Европейски учени откриха в средновековен ръкопис от египетския православен манастир "Света Екатерина" фрагмент от карта на звездното небе, дело на древногръцкия астроном Хипарх Никейски, съобщи БТА.
Eкип от специалисти от университета Кембридж, Сорбоната и френския Национален център за научни изследвания установи, че под текст на сирийски християнски писания от X-XI век е скрит древен труд по астрономия, смятан преди за изгубен. Това е най-ранната карта на звездното небе, известна на историците.
Хипарх Никейски, който я е съставил, е живял и работил през II век пр. н. е. на остров Родос. Откритият фрагмент е пренаписан през V-VI век и съдържа точни координати на съзвездието Северна корона.
Намиращият се в Синайската планина манастир "Света Екатерина" е основан през VI век и е сред най-старите действащи християнски манастири в света. Библиотеката му съдържа повече от 160 палимпсеста - текстове, написани върху древни писания, като изследователите се надяват да намерят нови фрагменти от картата на Хипарх и други изгубени древни книги.