Вече произвеждат кислород на Марс

Pixabay
share

Един малък инструмент, малко по-голям от куфарче, вече надеждно изпомпва кислород от марсианската атмосфера, съобщава „Сайънс Алерт“.

Марсианската атмосфера в сегашното си състояние изобщо не е подходяща за земляните. Тя е над 100 пъти по-рядка от земната и се състои предимно от въглероден диоксид. Всеки човек, който се опита да диша, скоро ще се окаже, че изобщо не може, информира Дарик. 

Това е първата демонстрация на преработката на ресурси на място за човешка употреба на друга планета - създавайки възможност за генериране на въздух за дишане за човешка мисия до Червената планета.

Нарича се MOXIE ("Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization (ISRU) Experiment") и инсталиран в търбуха на марсохода на НАСА "Perseverance", той използва процес, наречен електролиза, за да раздели марсианския въглероден диоксид на въглероден оксид и кислород.

Астрономи обясняват защо Юпитер няма пръстени като Сатурн

Между февруари 2021 г., когато „Perseverance“ кацна, и края на 2021 г. MOXIE произведе кислород седем пъти - и ще продължи да го прави, казват изследователите.

Водещи новини

Още новини