Каменна плоча в заден коридор на църквата "Възкресение Христово" на Божи гроб в Ерусалим се оказа ценна реликва по време на ремонта и обновяването на храма, съобщи Ройтерс, предаде БТА.
Изследователи смятат, че сложните орнаменти, на които се натъкнали в дълго останалата скрита част на каменната плоча с размери 2,5 метра на 1,5 метра, са знак, че това е било пищно украсената лицева част на средновековен олтар на едно от най-светите места за християнството.
"Сега не може да се види, но оригиналният олтар е бил покрит с парченца мрамор и парченца стъкло", каза Амит Реем, регионален археолог за Ерусалим на Израелската служба по антиките.
"Това е наистина изумителен артефакт", каза Реем, който е автор на изследването заедно с Иля Беркович от Австрийската академия на науките.
Учените определят уникалния метод за декорация като съчетание от класическо, византийско и ранно ислямско изкуство, при който фино изрязани късчета цветен мрамор изпълват гравюри върху камъка.
"Бил е в светилището на храма", казва Реем. "Очите на всички богомолци били насочени към него. И точно над него и около него висшите духовници, свещениците и монасите са служили всички литургии и основната литургия на храма върху масата на този олтар", каза той.
Украсени по подобен начин олтари са откривани в църкви в Рим през XII и XIII век, казват учените.