Известни и регистрирани са 50 хиляди различни вида паяци, които живеят на Земята, предаде Франс прес, като цитира Световния каталог на паяците.
Специалистите са на мнение, че може да има и още 50 хиляди.
От Световния каталог на паяците, който е в Природонаучния музей в Берн казват, че под номер 50 000 е записан паякът Guriurius minuano. Новият вид принадлежи към семейство на скачащите паяци, което е най-голямото, и дебне жертвите си в храсталаците и дърветата в южната част на Бразилия, Уругвай и около Буенос Айрес, Аржентина. Той има осем очи , като четири от тях са в предната част на главата му и по две от всяка страна. Скачащите паяци имат много добро зрение.
Видът е описан от арахноложката Кимбърли Марта и нейни бразилски колеги. Наречен е на вече изчезнало племе, което е обитавало района, където е открит.
Първото научно описание на паяк датира от 1757 г. ,а за 265 години са регистрирани 50 хиляди разновидности. Все по-често са откривани нови видове и се смята, че ще са необходими по-малко от сто години, за да бъде открит същият брой, идентифициран досега.
"Смятаме, че има още около 50 000 вида паяци, които трябва да бъдат открити“, казаха издателите на Световния каталог на паяците.
Достъпът до него е безплатен и той може да бъде разгледан на сайта на музея в Берн, допълва БТА.
„Паяците са най-важните хищници в местообитанията на Земята и тяхното екологично значение не трябва да се подценява“, казват от музея. "Консумирайки между 400 и 800 милиона тона насекоми всяка година, те са най-значимите регулатори на популациите от насекоми. И също така са от основно значение за хората."