Археолози проучват Широковското кале край русенското село Широково, разкопките за тази година вече са приключили. Това съобщиха от Регионалния исторически музей в Русе.
Крепостта е разположена на естествено защитен скален нос - при сливането на реките Баниски и Черни лом.
"Тя представлява един от най-значимите и представителни паметници на фортификацията по долината на река Русенски лом", обясняват от музея.
Разкопките са осъществени под ръководството на Деян Драгоев от Русенския музей и на Добрина Харбалиева от музея в Средец, с помощта на целева субсидия от Министерството на културата в размер на близо 24 000 лева.
Проучена е южната кула на най-вътрешната от трите крепостни стени, преграждащи скалния нос в местността Кръстовица. Изяснена е хронологията в изграждането и функционирането на укрепителната система на късноантичния обект.
Крепостта възниква като военно укрепление през втората половина на пети век. Век по-късно тя се трансформира в цивилно селище.
Многото откривани находки - керамични лампи и съдове, предмети от кост и рог, прешлени за вретено и тежести за рибарски мрежи, спомагат да се разкрие всекидневния живот на населението. Благодарение на мощната укрепителна система - дебела четири метра крепостна стена и наличието на спомагателна стена (протейхизма), селището успява да преживее големите аваро-славянски нашествия от края на шести век, обясняват от музея.
През Средновековието укрепената територия е разширена.
От Русенския музей информират, че са изказани предположения, че крепостта при Широково е средновековният български град Кръстовец.