Международната космическа станция (МКС) отбелязва 20 години с хора в орбита в понеделник, съобщиха БТА и АП.
Първият екипаж се „нанася“ в три тесни помещения. Двайсет години и 241 посетители по-късно, комплексът има наблюдателница, шест спални, три тоалетни и 12 стаи.
Станцията е обитавана от представители на 19 държави, мнозина са работили там многократно. Посрещала е и туристи, плащали за престоя си.
В първия екипаж са американците Бил Шепърд и руснаците Сергей Крикальов и Юрий Гидзенко. Те излитат от Казахстан на 31 октомври 2000 г. Два дена по-късно отварят вратите на МКС.
Тримата прекарват повечето време в усилия да включат оборудването.
Оттогава МКС се е превърнала в комплекс с дължина почти на футболно игрище, с 13 км електрически кабели, 4 декара слънчеви панели, три високотехнологични лаборатории.
Шепърд вече е на 71 години и е пенсионер. Крикальов е на 62 години, а Гидзенко - на 58. И двамата участваха в изстрелването на 64-ия екипаж на станцията в средата на октомври.
Първото нещо, което тримата правят, пристигайки в тъмната станция на 2 ноември, е да включат осветлението. За Крикальов този момент е "много паметен". След това загряват вода за топли напитки и активират тоалетната. Тогава Шепърд казва, че вече на станцията може да се живее - с осветление, топла вода и тоалетна.
Тримата наричат космическия си дом Алфа, но името не добива популярност. Те остават пет месеца на станцията, без контакт с близките и със спорадична връзка с управлението на полета.
Сега астронавтите имат постоянна връзка с управлението на полета и дори личен интернет телефон.
Основното притеснение на НАСА за МКС са космическите боклуци.
Строежът на МКС започва през 1998 г. Партньорските космически агенции очакват експлоатацията й да продължи още няколко години.
Предшественикът й станцията Мир работи 15 години.
По голямата част от времето на астронавтите на МКС преминава в поддръжка и научни експерименти. За мнозина основно развлечение е да наблюдават Земята. МКС я обикаля за 90 минути и астронавтите могат да видят 16 изгрева и залеза дневно.
За сегашните обитатели на МКС днес е предвидена празнична вечеря. Денят обаче няма да е почивен.
Най-голямата полза от станцията, според Шепърд, е сътрудничеството на нея и добрата организация. Русия например осигурява полети и за американските астронавти от спирането на совалките.
Научният принос на МКС е голям. Без нея човечеството нямаше да има основни познания за радиацията, микрогравитацията и ефекта й върху хората и животоподдържащите системи за продължителни космически мисии. Освен това работата на ниска околоземна орбита (около 400 км) е особено важна за бъдещите мисии до Луната и Марс. Има и много открития, свързани с медицината и материалознанието. МКС допринася и за изследване на земната геология, океани, ледена покривка.