Учени в Израел правят дезинфектант срещу COVID-19 от отпадъци

pixabay
share

Израелски учени откриха прост и евтин начин за преработка на отпадъци в етанол, който да се използва като дезинфектант в битката срещу новия коронавирус, съобщи АФП.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Проф. Хадас Маман от университета в Тел Авив и екипът й през последните пет години работят върху технология за рециклиране на отпадъци, която ги превръща в алкохол.

В отговор на актуалното глобално търсене на дезинфектанти за ръце, те са се концентрирали върху производството в Израел на етанол, който да се използва вместо вносните гелове на основата на алкохол, отбелязва БТА.

"Тук имаме отпадъчна хартия от предприятие, малко слама от зоопарка и трева, окосена от общината на Тел Авив", казва проф.Маман в лабораторията си. Тя поставя малко количество от трите продукта в реактор и добавя озон.

Етанол отдавна се произвежда от растения като захарна тръстика например, но производството е сложно и скъпо.

"В университета на Тел Авив успяхме да използваме малки дози озон, за да направим този процес по-кратък и по-евтин", каза проф.Маман. "Сега можем да произвеждаме етанол по-бързо, по-евтино, по-компактно и благоприятно за околната среда".

Тя пояснява, че методът, разработен съвместно с проф. Йорам Гершман от университета в Хайфа, използва малки количества озон и различни отпадъчни продукти. Четири до пет дни са нужни за производството на алкохол от отпадъци при процес на озониране и премахване на ензимите и консервантите.

Всяка година в Израел се произвеждат над 620 000 тона растителен отпадък, казва проф.Маман. Според нея ще са нужни две години, преди откритият от екипа й метод да премине в масов промишлен процес.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини