Хранене, при което преобладават вредни мазнини и сладкиши, води до неконтролирано поемане на храна, а причината за това е нарушение в хипокампуса, смятат учените. Резултатът от проведените проучвания са публикувани в списание "Royal Society Open Science".
Учени от университета Маккуори в Австралия са провели експеримент с участието на свои британски и американски колеги, целящ да определи как се отразява на мозъка хранителен режим с високо съдържание на мазнини и захар.
В проучването са участвали 110 млади хора в добро здравословно състояние на възраст между 20 и 23 години. Те не са имали склонност към напълняване, не са страдали от хронични заболявания и са се хранели относително здравословно.
Доброволците били разделени на две групи, като едната се е хранела по обичайния дотогава начин, а другата в продължение на седмица е ядяла фаст-фууд и сладки неща.
За целите на експеримента в първия и последния ден от него участниците е трябвало да направят тестове за запаметяване на думи. Освен това, опитвайки определен вид храна, те са оценявали желанието си да изядат нещо с високо съдържание на захар.
Експериментът показал, че само за една седмица доброволците от групата с бързите храни са влошили показателите си на тестовете за памет. По-притеснителното, обаче, било, че същите тези хора с по-голяма охота се нахвърляли върху сладкишите и сандвичите, след като вече били закусили.
Ако диетата с високо съдържание на мазнини и въглехидрати затруднява контрола върху апетита, възниква положителна обратна връзка, водеща до хронично преяждане, затлъстяване и съпътстващи заболявания.