Германски учени установиха, че африканските сиви папагали помагат спонтанно на събратята си да постигнат цел без очевидна незабавна полза за тях, съобщи сайтът Физ.орг, цитиран от БТА.
Хората и големите маймуни са известни с тази способност. Сега за първи път беше доказано, че това важи и за птици.
Папагалите и гарваните имат сравнително големи мозъци спрямо тялото. Те притежават и умствени умения, с които превъзхождат останалите птици. Затова ги наричат "пернати маймуни". Предишни изследвания обаче показаха, че гарваните не помагат на събратята си.
Дезире Брукс и колегите й от германския институт по орнитология "Макс Планк" са работили с няколко сиви африкански папагала и синьоглави ари. И двата вида с желание са разменяли жетони за ядки в експеримента. Само сивите папагали обаче били склонни да дадат жетон на съсед, за да може и той да получи награда.
"Африканските сиви папагали са вътрешно мотивирани да помагат, дори ако другият не им е приятел. Те се държаха много просоциално - каза Аугуст фон Байерн от екипа. - Изненадахме се, че седем от осем африкански сиви папагала дадоха на партньора си жетон спонтанно още първия път, без да знаят, че след това и те ще са в тази роля".
По време на експеримента сивите папагали сякаш са разбирали кога е необходима помощта им. Те са давали жетони и на непознати, но когато партньорът бил приятел, били склонни да му дават още повече жетони.
Учените предполагат, че разликата в поведението на сивите папагали и на синьоглавите ари се дължи на социалната им организация в дивата природа.