Американската и европейски космически агенции се обединяват за 10-годишна спътникова мисия, която ще наблюдава най-ясния признак за промени в климата - покачващото се морско ниво, съобщи в. "Дейли мейл".
Целта на мисията "Сентинъл-6/Джейсън Си Ес" е да установи колко ще се покачат океаните до 2030 г.
Спътниците ще измерват покачването на морското ниво през следващото десетилетие и колко бързо става то.
Мисията също ще събира информация в помощ на прогнозите на времето, за температурните промени в атмосферата, ще прави вертикален профил с висока резолюция на температурата и влажността.
"Ако се замислите, покачването на глобалното морско ниво означава, че 70 процента от земната повърхност става по-висока - 70 процента от планетата ни променя формата си и нараства - каза главният учен на мисията Джош Уилис от НАСА. - Така че цялата планета се променя. Това именно ще измерваме".
За мисията, ръководена от НАСА ще бъдат използвани два идентични спътника "Сентинъл-6А" и "Сентинъл-6В". Те ще бъдат изстреляни през пет години.
Преди "Сентинъл 6" четири други съвместни американско-европейски мисии са измервали покачването на морското ниво трийсет години - "ТОПЕКС/Посейдон", "Джейсън-1", "Топография на океанската повърхност/Джейсън-2" и "Джейсън-3. По техните данни нивото на океаните се покачва с около 0,1 инча годишно (1 инч = 2,54 см).
Според изчисления, основаващи се на подобен период на затопляне преди 125 000 години, морското ниво може да се повиши с 3,35 м до края на века.