50 реликви от времето на Велика България ще могат да се видят в Националния археологически институт с музей към БАН.
Най-ценната находка сред тях е щандарт със сребърен орел с византийски монограм.
Всички артефакти са от така нареченото съкровище от Вознесенка. Те са пръснати между четири музея в Украйна и сега за пръв път се събират и ще бъдат представени в изложабата „Съкровището от Вознесенка и неговата епоха“.
В изложбата ще бъдат показани стремена, юзди, воинско снаряжение, мечове и богати коланни апликации. Общата бройка на предметите е 2000, общото количество на златните предмети е 1,2 кг.
Намерени са украсени със злато ножници, ножове със златни инкрустации, железни конски сбруи, коланни гарнитури. Откритието е направено през 1930 г. до село Вознесенка в близост до украинския град Запорожие, където според мнозина учени е било лобното място на хан Аспарух. За това подсказва датировката на най-късните предмети в съкровището – началото на VIII в., когато според писмените свидетелства основателят на Дунавска България загива в битка с хазарите. Заедно с Вознесенското съкровище в София ще бъдат показани също съкровищата от селата Глодоси и Келегей, намерени на територията на среден Днепър.
Златните находки са открити при случайни изкопни дейности. И двете са непознати на българската публика, но са отдавна известни за научната общност, която за първи път ще ги види на живо. Изложбата се планира да бъде открита на 1 ноември 2020 г. и ще продължи до края на януари 2021 г.