Американската сонда Джуно, която се подготвяше да излезе извън сянката на Юпитер миналата седмица, ще работи в орбитата й още най-малко 3-4 години, съобщи ТАСС.
Агенцията цитира изявление на ръководителя на мисията Скот Болтън.
"Решихме всички проблеми, свързани с недостига на светлина в орбита и засега нямаме никакви причини да включваме главния двигател на сондата", изтъкна американският планетолог.
Продължаването на мисията ще позволи на учените да изяснят откъде се появяват мълниите на планетата. По думите на Болтън главният двигател на космическия апарат ще остане изключен при всички обстоятелства. В резервоарите му има достатъчно гориво за 3-4 години. Маневриращите двигатели ще могат да изпълнят всички функции, възложени на сондата.
"Джуно" почти пет години изучава Юпитер и периодично се доближава до планетата, като прави снимки и получава данни за нейната вътрешна структура чрез девет спектрометра, радари, магнитометри и други научни инструменти.
По време на мисията си "Джуно" направи няколко необичайни открития. Нейните инструменти констатираха, че Юпитер притежава плътно ядро, но то не е скалисто или от твърд водород, а от пореста, рохка материя, чито състав тепърва трябва да се изяснява. "Джуно" разкри и някои странности в поведението на Голямото червено петно на планетата-гигант в тропическата му част. Температурата в основата на този вечен ураган се оказа необичайно висока, а неговата фуния, твърде голяма. Сондата установи и магнитни аномалии в структурата на магнитното поле на планетата. То се оказа асиметрично.