Преди 60 години на днешна дата САЩ, стимулирани от конкуренцията си със Съветския съюз, създават НАСА, предаде Франс прес. Това е началото на космическо пътешествие, отвело американци на Луната.
Днес американското космическо ведомство се затруднява да се преоткрие в сектор, в който има все повече космически агенции и се сблъскват търговски интереси.
От "раждането" си на 29 юли 1958 г. НАСА разшири границите на космическите изследвания, но и преживя оглушителни провали, като експлозиите на две совалки през 1986 г. и 2003 г.
Амбицията й да се завърне в далечния космос може да се сблъска с финансов проблем, който да попречи на отиването отново на Луната през следващото десетилетие и на достигането до Марс до 2030 г.
НАСА стана зависима от частния сектор, сключвайки договори с компаниите "Спейс Екс" и "Боинг", за да изпраща свои астронавти в Космоса след 2019 г., когато пилотираните им кораби бъдат построени.
НАСА не може сама да изпраща астронавти в Космоса от 2011 г., когато приключи програмата й "Космическа совалка", стартирала 30 години по-рано. От последния полет на американска совалка преди 7 години НАСА плаща 82 милиона долара за изпращането и връщането на астронавт до и от Международната космическа станция (МКС).