Вече 44 години кубчето на Рубик предизвиква ума и възможностите на хора от различни възрасти. Въпреки конкуренцията на електронните игри, триизмерният пъзел остава предизвикателство, което привлича и децата, и родителите им.
Доказателство е участието на около 100 човека в състезанието по скоростно нареждане на кубчето на Рубик в София през май - част от международните турнири по същото време в САЩ, Русия, Китай, Япония, Франция, Филипините, Испания, Германия, Швейцария и Боливия.
Шестгодишни деца и възрастни на 50 години участваха наравно в турнира в София, разказа пред БТА един от организаторите Пламен Махладжанов. Според регламента разбъркването на кубчето се генерира от компютър, като в един кръг всички получават една и съща конфигурация, тоест имат една и съща стартова позиция, независимо от възрастта. Работим със световната асоциация, предоставят ни софтуер и ни дават картина как трябва да изглежда самото кубче след разбъркването, обяснява Махладжанов. Триизмерният пъзел трябва да бъде подреден до пет минути.
Кубчето се нарежда на няколко стъпки и за всяка трябва да знаеш точния алгоритъм, разкрива той. Неговият личен официален рекорд е 17 секунди. Махладжанов се е запалил по пъзела на 16 години. Според него подреждането на кубчето помага за по-голяма организация, за подобряване на мисловната дейност, и за концентрацията, както и за техничност на ръцете.
Тази година у нас е имало две състезания - през февруари и през май, в които са се включили хора от различни градове на страната, не само от София, а и от други държави като Турция, Македония, Румъния, Испания, Франция, Холандия и Перу.
Повечето състезатели използват "спийд кубове" (бързовъртящи се кубове). За по-голяма бързина се слага специална смазка.
Дисциплините в турнирите не са само подреждане на най-популярния куб 3х3 . Има например и часовник на Рубик, с циферблати, всеки от които може да се върти и целта е всички стрелки да сочат 12 часа. От двете страни има по 9 часовника, което означава, че едновременно трябва да бъдат наредени 18 часовника. В състезанието е включена и пирамида на Рубик, както и кубове от 2х2х2 до 5х5х5.
Българският рекорд за подреждане на стандартното кубче 3х3 е 7,32 секунди. Той е доста близо до световния - 4 секунди и 22 стотни, който принадлежи на 22-годишния австралиец Феликс Земдегс. Той печели много състезания и поставя рекорда съвсем наскоро през 2018 г.
Първият шампионат по скоростно подреждане на кубчето на Рубик е организиран още през 1982 г. и оттогава рекордът за време непрекъснато се подобрява. Например през 2003 г. е бил 20 секунди, а тази година вече е 4.22 секунди.
Пъзелът е създаден през 1974 г. и е най-продаваната играчка в света. Ерньо Рубик, преподавател в Будапеща, е искал да помогне на своите студенти да разберат по-добре някои въпроси, свързани с триизмерното пространство, и така прави своя куб, какъвто дотогава никой не е виждал. Стандартният вид, който всички познаваме - 3х3, се състои от 54 оцветени кубчета - по девет на всяка от шестте страни. Когато Рубик е създал първия си куб, дори на него му е отнело около месец, за да намери решение за нареждането му.
Освен подходящите за състезание кубчета, за феновете вече се предлагат по-модерни варианти - например светещ куб на бъдещето, който усеща ротацията и може да променя светлините си от различните си страни. Той има вграден радиоприемник, който дава възможност да се свържат две кубчета на късо разстояние и така да предизвикваш приятелите си. За децата има и кубчета-зайчета и мечета, и по-лесните кубчета 2х2.
Любопитно е, че най-големият куб на Рубик в света е с височина три метра, а най-малкият - 10 мм. Всъщност има 43,252,003,274,489,856,000 (43 квинтильона) възможности за позиции на кубчето. Ако въртите кубчето на Рубик веднъж на секунда, ще ви отнеме 1,4 трилиона години, за да минете през всички пермутации.