Учени секвенираха човешки геном с устройство с големината на човешка длан и се надяват, че постижението им ще даде възможност генетиката да се използва в рутинната медицина, съобщи Ройтерс.
Учените от Великобритания, САЩ и Канада успяха да секвенират много по-дълги отрязъци ДНК и така процесът стана по-бърз и евтин. Работата на устройството MinION на компанията "Оксфорд нанопор" е съвсем различна от първия опит за секвениране на човешки геном, който започна през 1990 г. и продължи 13 години, като в проекта участваха лаборатории от цял свят, а бюджетът им беше три милиарда долара.
"Ако си представим как се пресъздава геном, това е като да се сглобява пъзел. Способността да получаваме дълги секвенси, е като да бъде сглобено голямо парче от пъзела - сложността на процеса намалява" - каза един от ръководителите на изследването проф. Ник Ломан от университета на Бирмингам.
Разбирането и интерпретирането на човешкия геном е крайъгълен камък за съвременната медицина. Той дава информация за наследствените генетични рискове, наличните антитела или как са се развили болести, например рак.
Портативното устройство засича промяната в електрическия сигнал при преминаване на молекули ДНК през миниатюрен отвор. Точността на подхода е 99,5 процента. Цената на секвениране на човешки геном с него е 1000 щатски долара.
"Това е крайъгълен камък за геномиката - каза Мат Луз от университета на Нотингам. - Дългите разчитания, които са възможни с нанопоровото секвениране ще ни дадат много по-ясна картина на общата структура и организация на генома от преди".
Учени дешифрираха човешкия геном с портативно устройство
- 30.01.2018 | 13:58
- 1423