Хърватският Задар. Живописно място на брега на Адриатическо море. Градът е бил част от Византия и Венецианската република, от кралство Унгария и от Австрийската империя, от кралство Италия и от Югославия. Трудно може да се повярва, че Задар е бил сринат при целенасочени бомбардировки през Втората световна война.
Днес мирът и спокойствието са на власт в града, който привлича туристи от страната и света. Хората идват тук за да се порадват на прекрасните гледки и най-вече за да послушат морето, разказва БНТ.
Тук адриатическите вълни звучат по-особено. Те изнасят свои концерти, благодарение на невероятния музикален инструмент, вграден в крайбрежието от хърватския архитект Никола Башич.
В мраморните стълби край кея на Задар 35 тръби, използвани при класическия орган, улавят ритмичните движения на вълните и ги превръщат в звуци. Всяко стъпало е свързано с пет тръби, които образуват своеобразни акорди. Мелодиите на морето никога не звучат еднакво. Те зависят от настроенията на времето, от ветровете, теченията, температурата, сезоните, Слънцето и Луната. Колкото и пъти да се връщат на същото място, хората са дарявани с различни концерти.
Музиката на морето. Тя разказва и пречиства сетивата. А освен това напомня, че морето е велик композитор, който не търпи грешни тонове. За перфектните звуци са необходими чисти, незамърсени от човешката дейност вълни.