Пет култови ями, в които ритуално са били заровени дарове: монети, глинени съдове и стенни мазилки, откриха археолозите при започналите това лято разкопки на могилата Малтепе край пловдивското село Маноле, пише в. "Монитор".
Една от намерените монети е на Плафтила - съпругата на император Каракала (198-217 г.), сечена в Никополис ад Иструм. Това съобщи ръководителят на разкопките и директор на Археологическия музей в Пловдив доц.д-р Костадин Кисьов. Той уточни, че са открити още бронзови монети на императорите Аврелиан и Констанций Втори. Находките от периферията на Малтепе са от ІІ-ІІІ век.
Разкопките на могилата ще продължат поне още 2-3 години. Предполага се, че Малтепе крие гробовете на виден тракийски аристократ и на неговото семейство. Друга възможност е в могилата да е погребан самия цар на траките Реметалк Първи, който е бил съюзник на римския император Октавиан Август. Двамата заедно са секли монети, като на едната страна на монетата е образът на император Август, а на другата – на Реметалк Първи и неговата съпруга Питодорис.
Нищо чудно могилата да се окаже част от некропола на Филипопол, тъй като по пряка линия разстоянието от нея до древния град е едва около 10 км. Според археолозите най-вероятно „Малтепе” е била използвана дълги години за семейни погребения на някой знатен тракийски род.
До това лято могилата, която е с диаметър 100 метра и височина 26 метра, не бе проучвана. „При всички случаи вътре в могилата смятам, че има поне 4-5 гроба. В основата на могилата може да има и по-ранна гробница отпреди Новата ера. Нашите проучвания досега показват, че могилата е тракийска, но е от Римския период – първи – трети век след Христа, но много често в такива могили в основата им се откриват по-ранни гробници – отпреди Новата ера”, каза директорът на Археологическия музей.
По думите му възможно е в периферията на могилата да има погребани и колесници. Това е било част от древния погребален ритуал на траките – да заравят колесницата на висшия аристократ или владетел или в периферията на могилата или някъде близо до нея. Възможно е „Малтепе” да е била и семейна гробница на някой богат древен търговец, защото не само владетелите по онова време са имали колесници. От екипа археолози се надяват да попаднат на писмени сведения, за да стане ясно кой владетел или аристократ от тракийско време лежат под тоновете пръст необезпокоявани вече хилядолетия наред.