Някои от най-големите и най-ярки звезди са събрани в един единствен куп, разкрива ново изследване, цитирано от Space. Учени са използвали космическия телескоп Hubble, за да заснемат купа R136 за пръв път в ултравиолетова светлина. Купът се намира в мъглявината Тарантула на галактиката Голям Магеланов облак, разположена на приблизително 170000 светлинни години от Земята, пише "Фокус".
Изследователите са търсели много големи и много горещи звезди, които излъчват по-голямата част от енергията си в ултравиолетовата област на спектъра. Учените са ударили джакпот, засичайки десетки звезди в R136, които са най-малко 50 пъти по-масивни от Слънцето, като девет от тях са с маса над 100 пъти слънчевата маса. Един от тези гиганти е откритата преди време R136a1 - най-голямата засечена от хората звезда във Вселената, тежаща повече от 250 слънчеви маси.
Тези исполини са екстремно ярки, както и екстремно големи. Заедно деветте най-големи звезди са около 30 милиона пъти по-ярки от Слънцето, посочват изследователите. Големият брой гигантски звезди в R136, който е с широчина едва няколко светлинни години, би трябвало да помогне на астрономите да разберат по-добре как се формират масивните звезди.
Екипът е изчислил, че огромните звезди губят маса изключително бързо по време на краткия си и драматичен живот, който често завършва с колапс, формиращ черна дупка. Звездите изхвърлят до една земна маса материя на месец със скорост, достигаща един процент от скоростта на светлината.
© Hubble Space Telescope