Всеки може да се научи да бъде по-щастлив. Това твърди пред БТА психологът доц. Маргарита Бакрачева от Института за изследване на населението и човека към БАН.
Тя представя заключенията от изследванията си, свързани със щастието, в две книги, излезли наскоро - "Бягства от щастието... или щастливи въпреки средата" и "Щастие и удовлетвореност от живота: търсене на пътя към себе си", в съавторство с Д. Бакалова и Б. Мизова.
Има значителна база данни кои хора са по-щастливи - например семейните, тези, които имат група, към която принадлежат, по-оптимистичните и сравняващите се с реални, а не с въображаеми стандарти, по-екстровертно ориентираните, обяснява психологът.
Човек има своя базова линия на щастие, характерна за него, но всеки може да се научи как да бъде по-щастлив спрямо средното ниво на изпитвано чувство на щастие за него самия. Постоянният стрес, липсата на внимание и на положителни емоции обаче може да доведе не само до депресия, но и до по-сериозни последствия. Част от психичното ни благополучие е в наши ръце, убедена е Бакрачева.
Тя разграничава щастието от удовлетвореността от живота.
Удовлетвореността се определя основно от външни източници, тоест от средата. За да се чувстват по-удовлетворени, хората могат да променят начина, по който интерпретират и преживяват ситуацията, начина, по който приемат събитията. Не става дума за изкривяване на обективната преценка или създаване на фалшива или илюзорна реалност, а да останат отворени към всички възможности, които има в средата, без да се фокусират само върху негативите, посочва Бакрачева.