Откриха зъби на човек, живял преди 400 000 години

GettyImages
share

Израелски археолози са открили в пещера “Kесем” край Рош Аин останки от зъби на човек, живял преди 400 хиляди години. Откритието може да промени радикално нашите възгледи за историята, пишат от "Другите новини".

Изглежда, че истинското родно място на съвременното човечество наистина е земята на Израел, а не Източна Африка, както се смяташе досега.

Пещерата “Kесем” се намира на дълбочина 10 метра под земята, нейната площ е около 300 квадратни метра. Вече 15 години група експерти от Университета в Тел Авив, под ръководството на Дан Гофер, проф. Ран Баркаи и д-ра Рахел Шриги, правят в нея разкопки. В миналото там са били открити артефакти, които показват, че хората са живели там от незапомнени времена, но най-новата находка е наистина сензационна.

Няколко дни са били необходими на израелските учени, за да определят възрастта на зъбите и факта, че те безусловно принадлежат на човек, но човек от непознат вид. До сега се смяташе, че видът “хомо сапиенс” се е появил в Африка преди 200 000 години.

Преди него на Земята са живели неандерталците, които от известно време са съжителствали с нашия вид, но след това изчезнали. Също така знаем, че неандерталците и “Хомо сапиенс” понякога са се кръстосвали, като са създавали поколение, затова в нашия геном има незначително присъствие на неандерталски гени.

Но откритието в пещерата “Keсем” показва, че преди 400 хиляди години на територията на съвременен Израел, е живял различен вид първобитни хора. Името му все още не е измислено, но е ясно, че тези хора са били преките предци и на неандерталците и на “Хомо сапиенс”.

Анализът на зъбите показва, че древните обитатели на пещерата “Keсем” са били предимно вегетарианци, а ако са яли месо, това е било изключително рядко. Според учените, на територията на земята на Израел по това време за човека е имало изобилие от различни растителни храни, затова той просто не е трябвало да губи време и енергия за да ловува.

Но тогава нещо се променя и хората били принудени да напуснат това място и да отидат в по-неблагоприятни зони на пребиваване, където им се е наложило да ловуват и да се занимават със земеделие, а преходът от вегетарианство към ядене на месо, значително съкращава продължителността на живота им. По-специално заради ползването на огъня, което довело до факта, че в пещерите им постоянно се е носил дим, което е довело до тежки заболявания на белите дробове.

Водещи новини

Още новини