В новогодишната нощ на Международната космическа станция (МКС) може да цъфтят цветя. На 16 ноември астронавтът на американската Национална космическа агенция (NASA) Кийл Линдгрен е активирал система за отглеждане на растения, съдържаща семена от циния, пише "Фокус".
На интернет страницата на Космическия център „Кенеди“ се посочва, че на МСК за пръв път ще се проведе експеримент с цъфтящо растение. Отглеждането на цинии в орбита ще предостави информация за други цъфтящи растения, които биха могли да се засадят в Космоса.
„Отглеждането на цъфтящи култури е по-трудно от отглеждането на зеленчуци като марулята,“ казва ученият Гиоя Маса. „Те са по-взискателни към осветлението и другите параметри на околната среда.“
Линдгрен ще включи червени, сини и зелени лампи със светоизлъчващи диоди, ще задейства системата за вода и хранителни вещества и ще наблюдава развитието на растенията. Циниите ще израснат за 60 дни, което е два пъти по-дълго от първата и втората червени римски марули, отгледани на борда на космическата станция.
По време на цикъла на растеж светлините ще бъдат включени за 10 и изключени в продължение на 14 часа, за да се стимулират растенията. „Опитът с цинии ще помогне да разширим познанията си за това как се развиват цветя в системата Veggie и ще ни позволи да отглеждаме и консумираме растения като домати в орбиталната градина,“ казва Трент Смит.
Изследователите се надяват да съберат данни за процеса на покълване, за ефекта от полените, както и за въздействието на цветята върху самочувствието на екипажа. Отглеждане на домати в орбиталната станция е планирано през 2017 година.