Това е може би една от най-красивите снимки от друга планета за всички времена. Така "Вашингтон пост" коментира нов кадър от Плутон, заснети през юли от американската сонда "Нови хоризонти" (New Horizons).
На черно-бялата снимка се вижда залезът на Плутон и понеже слънчевите лъчи падат ниско над хоризонта, на терена се открояват форми на релефа, които иначе са трудно различими, пише dnevnik.bg.
В дясната част от снимката на планетата-джуде се вижда равнината Спутник и нещо, което прилича на ледници. Вляво се извисяват планини, достигащи до 3500 метра.
На ръба между повърхността и космоса се различават и пластове от простиращата се на около 80 км атмосфера на Плутон.
Според NASA на снимките се вижда и разположена в ниското "мъгла", което може да е признак, че през денонощието или в различни сезони времето се променя.
Списание "Ню Сайънтист" коментира по този повод, че екипът на проекта просто не се е сдържал да пази кадрите с висока резолюция до Коледа, когато да направи своеобразен подарък на обществеността.
Първоначалните планове са били да бъдат изпратени към Земята снимките от прелитането край планетата джудже, а след това тези с висока резолюция, направени от около 18 000 км.
Но изкушението е било прекалено голямо, казва изданието, и учените са нямали търпение да чакат няколко месеца.
Първите публикувани обработени компресирани снимки са от североизточните части на Плутон. На тях се различават повече подробности – предполагаеми дюни, ледници от твърд азот и долини с дири, оставени от пълзящ лед.
Една от изненадите на екипа е била, че "Нови Хоризонти" не е открил нов спътник на планетата джудже. Очакванията са били да има между една и няколко десетки малки луни, но никой не е допускал, че резултатът ще бъде... нула.