Създадоха хапче, от което се поумнява

Getty Images/Guliver
share

Екип от учени на университетите Харвард и Оксфорд създадоха лекарство, с което хората подобряват когнитивните си умения – за вземане на решение, гъвкавост на мисълта, запаметяване и изобретателност.

Първоначално хапчето е създадено за болни от нарколепсия, но с времето се оказало, че модафинил, както е името на лекарството, подобрява и умствените способности.

Не малко студенти вече са го пробвали, за да се подготвят за изпити. Изследователите са разглеждали ефектите от модафинил в периода 1990-2014 година. До момента са изготвени 24 подробни проучвания за приема на лекарството. Ефектът за подобряване на когнитивните умения на участниците бил безспорен, като дори се твърди, че с колкото по-сложна задача се сблъсквали доброволците, толкова по-добре се представяли.

Най-големи подобрения били регистрирани в случаите, когато трябвало да се вземе отговорно решение и при планирането на задачи. Пиещите модафинил показали още по-гъвкаво и креативно мислене. При 70% от участниците не са регистрирани никакви странични ефeкти от приема на модафинил, съобщава БНР.

При другата част от доброволците обаче се появило безсъние, главоболие и болки в корема. Но авторите на проучването отбелязват и че хората, на които е давано плацебо, имали същите оплаквания. Все още не е сигурно дали ефектът от модафинил е дълготраен, а ако не е така, колко дълго всъщност може да се пие хапче за поумняване. Етичните комисии на свой ред пък повдигат въпроса нормално ли е да се приема лекарство за подобряване на когнитивните умения от хора, които нямат никакви когнитивни недостатъци или заболявания?

За някои хора това е измама, чрез която може по-лесно да се преминават изпити. Лекарството обаче е доста популярно във Великобритания. Част от студентите на Оксфордския университет се възползват от ефекта му, както и атлети, които искат да повишат своите оценки в училище.

Учените напомнят, че макар да се създават хапчета за подобряване на когнитивните умения, това може да стане и по традиционния начин – с четене на книги, мислене, писане и общуване.

 

Водещи новини

Още новини