Dawn засне мъгла над Церера

share

Лека мъгла се появява от време на време в кратера на Церера, където по-рано бяха открити ярките необичайни петна от сондата Dawn, съобщава Nature News.

През април т.г. сондата Dawn, изследваща планетата джудже Церера, предаде на Земята снимки, на които специалистите откриха необичайни ярки точки в един от кратерите. Учените предположиха, че това е някакво вещество, което добре отразява светлината, възможно лед или залежи от сол, пише actualno.com.

Димът, открит от Dawn над тези точки, покрива около половината от кратера и вероятно се е образувал в резултат на изпарения именно на лед, смятат изследователите. Тази хипотеза се потвърждава и от факта, че по-рано с помощта на телескопа "Хершел" астрономите откриха и водни пари, издигащи се над повърхността на Церера.

Специалистите от НАСА се надяват да изяснят точния състав на ярките точки на Церера с инфрачервения спектрометър на борда на сондата, но поради технически проблеми той невинаги работи добре и засега учените не са успели да изследват цялата повърхност с негова помощ.

Сондата Dawn е изпратена в Космоса през 2007 година за изследване на астероида Веста и планетата джудже Церера. Тя достигна Веста през 2011 година, през 2012 я напусна и се отправи към Церера, където пристигна през март 2015 г.

Апаратът се върти около планетата джудже, постепенно снижавайки орбита. Поради технически проблеми, случили се на 30 юни, сондата прекъсна работа за повече от две седмици, преминавайки в безопасен режим, от който беше извадена на 16 юли.

На следващия ден Dawn продължи да се снижава над Церера и в следващите пет седмици трябва да влезе на орбита с височина не по-малко от 1,5 км над планетата джудже.

Водещи новини

Още новини