Който има приятел, има съкровище - в тази фраза може да се съдържа повече истина, отколкото си мислите.
По време на изучаване на явлението приятелство учените открили шокиращи факти, като например, че споделяме повече гени с приятели, отколкото с непознати, както и че сме по-привлекателни, когато сме с група приятели. Или пък че на девет месеца бебетата вече разбират концепцията на приятелството.
В чест на нашите скъпи приятели, както и по повод Международния ден на приятелството, който светът празнува днес, съставихме списък от 10 истински факти за тези ценни отношения. Ето какво науката може да каже за приятелството.
1. Мъжете и жените не могат да бъдат приятели
Мислите ли, че имате приятели от противоположния пол? След като прочетете това, ще трябва да преразгледате мнението си.
Изследване на Университета в Уисконсин показва, че приятелството между мъжете и жените е сравнително ново явление и при него е невъзможно да се избяга от моменти на съблазняване и сексуално напрежение.
Учените изследвали 88 двойки приятели от противоположния пол и заключили, че мъжете са физически и сексуално привлечени от жените сред приятелите си, като има тенденция да надценяват начина, по който ги възприемат те.
2. Животните също имат приятели
Повечето клипове в YouTube с участието на очарователни двойки животни от различни видове не отговарят на критериите на учените за "приятелство" (дълготрайна връзка със споделени щастливи мигове и страдание след загуба). Но няколко проучвания показват, че между шимпанзета, павиани, коне, хиени, слонове, прилепи и делфини могат да се формират приятелства за цял живот с други животни, които не са от вида им. Дори има документирано доказателство за приятелството между костенурка столетник и млад хипопотам в Кения.
Но защо животните формират тези приятелства? Най-очевидният отговор е, че те носят определени предимства: във всички проучени случаи приятелите са се радвали на по-добро здраве, по-малко стрес и по-голям успех. Това означава, че приятелството ще става все по-обща характеристика на видовете, смятат учените.
Прочети повече ТУК.