Бедните деца били с по-малки мозъци

Getty Images/Guliver
share

Децата от бедни семейства имат по-малки мозъци в сравнение с богатите си съученици, според две проучвания, проведени в САЩ, пише MailOnline.

Невролози, изследвали мозъците на повече от 100 деца, са открили, че повърхността на церебралния кортекс има връзка с доходите на семейството им. Този регион от мозъка отговаря за езика, паметта, пространствената ориентация и мотивацията.

Екип от Колумбийския университет е установил, че деца от семейства, чийто годишен доход е под 25000 долара на година, имат шест процента по-малка повърхност от децата, чиито семейства имат доход 150000 долара и повече на година.

“Отдавна се знае, че бедността и липсата на достъп до ресурси, подпомагащи развитието, са свързани със слаби постижения”, казва Елизабет Соуел от Детската болница в Лос Анжелис пред Washington Post. “Сега обаче наистина можем да го свържем с физическата структура на мозъка. Установихме го и това е изключително важно”, по думите й.

Невролози от Масачузетския технологичен институт (MIT) са достигнали до същото заключение в отделно изследване. “Точно както може да се очаква, животът при по-лоши условия има реална цена”, посочва Джон Габриели, преподавател по мозъчни и когнитивни науки, цитиран от Фокус. “За мен това е знак, че трябва да се действа. Трябва да се увеличат възможностите за тези, които живеят в трудни условия”, допълва той.

Проучването не е анализирало причините за разликата в анатомията на мозъка, но предишни проекти са установили, че учениците с ниски доходи по-често страдат от стрес в детството си.

Изследването е включвало 58 ученици на възраст 12 и 13 години – 23-ма от семейства с ниски доходи и 35-ма от семейства с по-високи доходи. Учените са сравнили постиженията им на тестове и изображения на мозъчния им кортекс, направени с ядрено-магнитен резонанс.

Откритите разлики засягат само дебелината на този мозъчен регион. Другите измервания не са показали различия. Изследователите изтъкват, че не е задължително откритите структурни разлики да са постоянни. “Има много доказателства, че мозъкът е изключително гъвкав”, казва Габриели.

Водещи новини

Още новини