Луната закрива Слънцето

Getty Images/Guliver
share

Софиянци ще могат да наблюдават днес безопасно частичното слънчево затъмнение - с телескопи от Астрономическата  обсерватория на Софийския университет "Св. Климент Охридски", и от градината при НДК. Това съобщи за БТА доц. Валери Голев -  заместник-декан на Физическия факултет на Софийския университет, отговарящ и за Астрономическата обсерватория на СУ.

Хората, които ще дойдат да наблюдават слънчевото затъмнение в обсерваторията на СУ в Борисовата градина, гледайки през  телескопите, ще са защитени и не е нужно да имат допълнителни защитни очила, обясни доц. Голев. Той каза също, че от  Астрономическата асоциация в София ще поставят телескопи при градината на НДК - на ъгъла с бул. "Патриарх Евтимий", където е  входът за метрото. Там има голяма площ, на която ще могат да се съберат много хора. Ще бъдат изнесени и телескопи, ще изпратим и астрономи от СУ, каза доц. Валери Голев.

Той съобщи, че за София частичното слънчево затъмнение ще започне в 10.42 часа и ще продължи 2 часа и 16 минути - до 12.58 часа. Максималната фаза на затъмнението в София ще се наблюдава в 11.49 часа - тогава ще е най-тъмно, като 53 процента от  слънчевия диск ще бъде покрит от луната. Ще стане също малко по-хладно и по-тъмно, ще е като слаб сумрак, но няма да е тъмно, както е при пълното затъмнение, обясни доц. Голев. Той добави, че за варненци "ще се закрие" 49 процента от диска на слънцето, а в Бургас - 48 процента.

От Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН информираха, че на 20 март ще наблюдаваме  първото за годината слънчево затъмнение. От територията на България и от по-голямата част от Европа то ще се наблюдава само като частично закриване на слънцето от луната. Пълната фаза на затъмнението ще бъде видима само от северната част на  Атлантическия океан, от Фарьорските острови и от архипелага Шпицберген. Най-доброто място за наблюдение, където затъмнението ще продължи най-дълго, ще бъде в океана на около 260 километра северно от Фарьорските острови. Максималната продължителност на  пълната фаза, наблюдавана оттам, ще е 2 минути и 46.9 секунди, а частичното затъмнение ще продължи близо 4 часа и 10 минути.

Астрономите предупреждават, че при наблюдение на слънцето с невъоръжено око или с оптични прибори, трябва са се използват  специални защитни слънчеви филтри, предпазващи зрението. Обективите или окулярите на използваните бинокли, на зрителните  тръби или на телескопите трябва задължително да бъдат защитени с такива филтри. Забранено е слънчевото затъмнение да се  наблюдава без защитни очила, защото има опасност човек да изгори очите си и това става за секунди, предупреди доц. Валери Голев.

Последното пълно слънчево затъмнение беше наблюдавано у нас на 11 август 1999 г. и то само от Североизточна България - от  Добрич и Варна, а в София имаше частична фаза на затъмнението, припомни заместник-деканът на Физическия факултет на СУ. Такова  пълно слънчево затъмнение, което се е наблюдавало на цялата  територия на България, е затъмнението от 15 февруари 1961 г.,  уточни доц. Голев.

Обсерваторията Slooh е изпратила специален екип с необходимата техника, който да заснеме пълното закриване на слънчевия диск от лунната сянка и да го излъчи по цял свят - безопасно за очите пред монитора:

Водещи новини

Още новини