Сондата Dawn ще търси следи от живот на най-малката планета от Слънчевата система - Церера. Апаратът, който пътува из Космоса от години, се готви да навлезе в атмосферата на небесното тяло, което в миналото е класифицирано като астероид. Сондата вече изпрати първите снимки на Церера.
Апаратът я засне от разстояние 145 000 километра с резолюция от 14 километра на пиксел, а от НАСА публикуваха фотосите, пише в. "България днес".
Интересното е, че повърхността на Церера най-вероятно е изградена от ледена покривка, а водното съдържание е 25 %. Предполага се, че съществуват и въглеродни съединения под слоя лед. Именно под леда учените предполагат, че може да има живот.
Сондата, струваща 466 милиона долара, беше изпратена преди 8 години, като полетът й е вече към края си и тя трябва да навлезе в орбитата на планетата джудже, чийто диаметър е 950 километра, на 6 март.
"Нейното изследване ще ни помогне да разберем еволюцията на Слънчевата система като цяло. Това е една много важна мисия, започнала преди няколко години, и сега се надяваме да приключи с успех", предвижда директорът на обсерваторията в Рожен Никола Петров.
Учените вече разработват и теории за колонизация на Церера. Разположената между Марс и Юпитер планета има гравитационно ускорение от едва 2,8% от това на Земята. Диаметърът й е около 950 км. Самата Церера е с големината на Аржентина. Там е доста студено и температурите се движат от - 106 до - 33 градуса Целзий.
Въпреки че мястото не изглежда особено привлекателно, според научния сътрудник на НАСА Ел Глобус орбиталните поселения имат много по-висок потенциал за колонизация. Ако материалът на Церера бъде използван за създаване на космическа колония, нейната обща жилищна площ ще превишава площта на повърхността на Земята приблизително 150 пъти и там ще могат да живеят около милиард жители.
Освен това Церера е най-големият резервоар на вода във вътрешната Слънчевата система. Съдържанието й е много повече, отколкото на Земята.