На територията на Природен парк "Витоша" са засадени плодни дръвчета, които не представляват интерес за хората, с цел осигуряване на храна за мечките, които обитават тези райони. Това разказа Никола Дойкин, експерт по фауната от Дирекцията на Природен парк /ДПП/ "Витоша", който представи резултатите от приключващия проект "Изпълнение на приоритетни дейности от Плана за управление на Природен парк "Витоша" - фаза 2", финансиран по оперативна програма "Околна среда" /2007-2013 г./.
За последната година с ДжиПиЕс нашийници са маркирани две мечки на територията на парка. По този начин се получава информация за тяхното местообитание, начин на живот, хранене и изминати разстояния.
В изпълнение на проекта е осъществено и наблюдение на техните бърлоги.
От ДПП са закупили и сателитна снимка на мечите обитания и биокоридорите, по които те се придвижват. Чрез нея се сверява информацията от поставените нашийници, обясниха експертите. Общият брой на мечките, които могат да се видят в района на "Витоша" е между 9 и 12, но те постоянно се придвиждат между парка и планините Рила и Верила. Експертите предполагат, че постоянно населяващите Витоша животни са около пет.