Скелет с ритуали срещу вампирясване откриха пловдивски археолози при спасителни разкопки на частен терен на Трихълмието. В имота само за 3 седмици били разкрити над 80 гроба от средновековието до ранния османски период, като общото между всички мъртъвци е, че са били погребани по християнския ритуал.
Подобен некропол с погребения по християнски обичай се откриват за първи път в тази част на Пловдив. Затова и проучването на обекта е от изключително важно значение за историята на града. Това съобщи ръководителят на разкопките археологът Елена Божинова.
„Със сигурност е бил човек, за когото близките му са се притеснявали при погребението му от евентуални негови действия след смъртта и са взели мерки. Тези мерки са популярни точно срещу вампирясване”, каза Елена Божинова. Когато тя и колегите й попаднали на странния гроб, видели, че от устата на мъртвеца стърчи тухла. „Беше поставено парче тухла в устата му и цялата глава почти бе покрита с керемида. Именно в този случай смятаме, че това е поставено с оглед да се прекъснат някакви послесмъртни действия на умрелия – да не яде, да не хапе. Тухлата би затруднила всякакви действия с устата му в бъдеще”, обясни ръководителят на разкопките.
Подобен обичай срещу вампирясване бил открит от археолози при разкопки във Венеция, Италия. Там гробът отново бил датиран от XV-XVI век и интерпретацията на специалистите била именно такава – да бъде предотвратено вампирясването на мъртвеца. Тухлата да възпрепятства изяждането на нещо друго, най-вероятно на хора”, каза Божинова.
При други 3-4 гроба в пловдивския некропол археолозите са открили поставени железни подкови при мъртвеца. В единия случай подковата е била на ръката на погребания и му стояла почти като гривна. При други 3-4 гроба била извън погребението. Обичаят е датиран между 15-и и 17-и век. Наред с това в много гробове били намерени монети, които до момента са общо над 300. При един от скелетите обаче имало над 30 сребърни монети.
„И днес християните поставят често монети в гроба – това е античен обичай, при който се дава монета на мъртвия да плати на лодкаря да го превози в отвъдното. Този обичай се пренася в християнството и се запазва до ден днешен. Монетите са дребна емисия, почти като днешните стотинки”, казва археоложката. След приключване на разкопките монетите, някои от които са от античността и средновековието, ще бъдат дадени за анализ на нумизмат. И друг интересен факт посочват археолозите от новооткрития некропол. При някои гробове вместо монети са слагани до мъртвеца правоъгълни пластини. „Те явно са замествали монетите и са били нещо като монети специално за погребение, казва още Елена Божинова.
Всички мъртъвци са били погребани по християнски обичай. Трупополагането е в изпънато положение, главите са на запад, с поглед отправен на юг.
Ръцете са почти винаги свити в гърдите или с длани на корема, както и днес християните погребват своите мъртъвци. „Често обаче тук има и отклонения – лявата или дясната длан е по-силно свита в областта на раменете.
Някои са в ковчези, а други не. При по-късните гробове почти всички са в ковчези, а при ранните не личи ковчег или въобще не е използван такъв”, обяснява ръководителят на разкопките.
По думите на Божинова при най-ранният пласт от 15-и век са поставяни надгробни паметници. Те са необработени камъни, сложени вертикално. По-рядко, но все пак екипът е намерил и малко лични вещи на покойниците - обеци, копчета или разни метални части от украсата на дрехите.
Разкопките в подножието на Трихълмието ще продължат още две седмици, уточниха от екипа.