За последните 20 години Костас Карагеоргис - спортен психолог в Университета “Брунел” във Великобритания - е разработил изследователска програма за изучаване възможността на човека да върши обичайната си работа под музикален съпровод.
Карагеоргис се е опитал да открие идеалната музика за упражнения и да изследва реакциите на човека към нейния ритъм, пише в. "Новинар".
Според психолога, съществуват 4 основни фактора, които влияят на мотивационните качества на песента:
• ритъм;
• музикалност;
• културно влияние;
• асоциации.
Изборът на подходящата музика може да има няколко предимства. Синхронизацията (на ударите в минута) със скоростта на изпълняване на упражненията например увеличава тяхната ефективност.
Резултатите от изследването показват, че на хората, които правят нещо в такт с музика, е необходим със 7% по-малко кислород отколкото тези, които не слушат нищо. Музиката също така може да помогне за заглушаването на “гласа” в мозъка, което нашепва, че сте уморени и е време да приключвате работата си.
Друго изследване, проведено от учени от университета “Джон Мур” в Ливърпул, пък показва, че при правилно съчетание на музиката мозъкът и краката се намират в пълна хармония.
Участниците в експеримента карали колело на фона на различна музика. Първоначално песента била възпроизвеждана в нормален режим, а след това скоростта била увеличавана или намалявана с 10%. “Тези малки промени практически остават незабелязани, но влияят на представянето”, твърдят учените, цитирани от Би Би Си. Техните резултати показват, че хората увеличават или намаляват своите усилия и темповете на работа в зависимост от ритъма на музиката.