Ако разпадът на "обикновените" комети неведнъж е наблюдаван от учените, то за първи път те фиксират разрушаването на астероид.
Американски и немски астрономи с помощта на космическия телескоп "Хъбъл" за първи път проследиха разпада на обекта P/2013 R3, който се е разкъсал на повече от 10 фрагмента, се казва в статия, публикувана в електронната библиотека на Корнуелския университет, пише inews.bg.
P/2013 R3 е открит в средата на септември 2013 г. от американския проект PanSTARRS. На снимките той изглеждал като комета, тоест имал нещо подобно на кометна газово-прахова обвивка – кома, но неговата орбита била характерна за астероидите от Главния пояс. Учените го отнесли към типа "активни астероиди", които се наричат още и "комети на Главния пояс".
Наблюденията с "Хъбъл", проведени от учените от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, показали, че този обект сравнително скоро се е разпаднал на 10 отломки, най-големите от които били с размер 200 метра. Измерването на скоростта на фрагментите и дистанцията между тях показали, че това се е случило от февруари до септември 2013 година.
Астрономите разгледали три групи отломки – A, B и C, като те не били разпределени по протежение на траекторията, както се случва обикновено пи разпада на кометните ядра, а напротив – учените останали с впечатлението, че те са излетели в различни посоки от един център.
Изследователите анализирали спектъра на обекта и стигнали до извода, че това по-скоро е астероид, а "комата" не е облак от лед и замръзнали газове, както при кометите, а облак прах.
Астрономите разгледали няколко хипотези за възможните причини за разрушаването на това тяло и стигнали до извода, че удар от друг обект е малко вероятен. "Разпадът може да е свързан с действията на центробежната сила, която е довела до намаляване на стабилността на родителското тяло", заключават учените, цитирани от РИА Новости.